Masz starszy Diesel? Uważaj! Od przyszłego roku twój samochód może nie przejść przeglądu

Masz starszy Diesel? Uważaj! Od przyszłego roku twój samochód może nie przejść przeglądu

badanie techniczne

Podaj dalej

Zmiany w przeglądach okresowych zostaną wprowadzone po to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa i zapobiegać szkodliwym emisjom spalin. Zestaw nowych przepisów zostanie wprowadzony już od przyszłego roku w Wielkiej Brytanii, a jeśli się sprawdzi, z pewnością jej śladami pójdą także kraje należące do Unii Europejskiej. Masz starszy silnik typu Diesel? Musisz na to uważać. 

Badanie techniczne – bardziej rygorystyczne?

diesel emisja spalin

Redukcja emisji spalin ze starszych silników typu Diesel ma pozwolić osiągnąć cele związane ze zmianami klimatycznymi i poprawić jakość powietrza. Badanie techniczne w Wielkiej Brytanii będzie wyglądać od przyszłego roku zupełnie inaczej. Na co musimy przygotować się w przyszłości? 

Badanie techniczne ma zostać zaostrzone, a samochody z silnikami benzynowymi i typu Diesel mają spełniać bardziej rygorystyczne cele w zakresie emisji. Coroczna kontrola przydatności do ruchu drogowego będzie zaktualizowana, aby sprawdzić też najnowsze technologie bezpieczeństwa. 

benzyna diesel paliwo

Neil Barlow: – MoT (brytyjskie badanie techniczne) musi się zmienić, jeśli ma pozostać użyteczne. Zarówno pod względem emisji, jak i systemów bezpieczeństwa. Producenci włożyli mnóstwo wysiłku w zaprojektowanie jakiejś niesamowitej technologii, która stosowana jest w nowoczesnych samochodach. Będziemy chcieli sprawdzać, czy te systemy działają zgodnie z ich założeniami. 

Normy emisji spalin – który Diesel je spełni?

Jest mało prawdopodobne, aby podczas badania technicznego Diesel musiał spełnić te normy, które spełniał w dniu wyjazdu z fabryki. Zużycie silnika i inne aspekty degradacji oznaczają, że z wiekiem samochody stają się mniej czyste. 

– Oczywiście to nie będzie powrót do fabrycznych norm i musi to być rozwiązanie opłacalne dla przemysłu. Emisje będą ważną rzeczą do sprawdzenia. To oczywiste, bowiem chcemy je cały czas zmniejszać. Musimy sprawdzić czy samochody działają tak, jak zostały zaprojektowane. 

diesel-tdi-silnik

Takie zaostrzenie kontroli emisji byłoby częściowo spowodowane krajowym celem emisji. Cele są wyznaczone dla wszystkich Brytyjczyków i wszak chodzi o ich zdrowie. Jeśli w ten sposób uda się sprawić, że pojazdy będą działały lepiej, to chyba dobra informacja, prawda? Po paru miesiącach od wprowadzenia nowych, rygorystycznych kontroli, dowiemy się, czy zdają egzamin. Jeśli tak będzie, możemy spodziewać się także nowych przepisów w państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News