PILNE: Mandat 5000 zł za prędkość już za kilka dni. Polscy kierowcy mają dosyć!

PILNE: Mandat 5000 zł za prędkość już za kilka dni. Polscy kierowcy mają dosyć!

mandat ubezpieczenie

Podaj dalej

Pierwsze dni nowego 2022 roku na polskich drogach upłynęły pod znakiem nowego taryfikatora. Maksymalny mandat w postaci 500 zł za przekroczenie prędkości przeszedł już do historii. Większość kierowców zapomina jednak, że 2500 zł wcale nie jest najwyższym, jaki możemy dostać za zbyt szybką jazdę. 

Mandat 2500 zł to wcale nie maks!

mandaty nowe stawki

Kierowcy obawiali się nowych przepisów od dawna. Nie będziemy tu debatować nad ich słusznością, czy nie – to dopiero pokaże czas. Jeśli na polskich drogach stanie się dzięki temu bezpieczniej, a w samochodach czy na przejściach dla pieszych będzie ginąć mniej osób, to znaczy że był to krok w dobrym kierunku. 

Pierwsze dni 2022 roku upłynęły pod znakiem nowego taryfikatora. Słowo mandat pojawiało się wszędzie, a nawet policja na swoich facebookowych kanałach wrzucała zdjęcia pierwszych mandatów na kwotę 2500 zł za przekroczenie prędkości powyżej 70 km/h. 

Nie brakowało także newsów pt. Pierwszy „pechowiec” ukarany, został nałożony na niego mandat 2500 zł. Chcemy jednak przypomnieć, że to wcale nie jest najwyższy mandat, jaki możemy otrzymać za przekroczenie prędkości. 

Kiedy pierwszy „pechowiec”?

mandat parkowanie grzywna

Wszystko za sprawą… recydywy. Jeśli w ciągu 2 lat zostaniemy zatrzymani za to samo wykroczenie, kwota mandatu znacznie wzrośnie. Przykładowo, jeśli przekroczymy prędkość o 41-50 km/h, otrzymamy mandat w wysokości 1000 zł. Ale „recydywa” wyniesie już dwukrotność tej sumy. 

Podobnie jest w przypadkach widełek dla prędkości 51-60, 61-70 oraz 71 i więcej. W ich przypadkach pierwszy mandat odpowiednio wynosi 1500, 2000 i 2500 zł. Ale recydywa jest podwójna, więc za przekroczenie prędkości o 71 (lub więcej) km/h zapłacimy po raz drugi aż 5000 zł. 

To z pewnością powstrzyma piratów drogowych przed znaczącymi przekroczeniami prędkości. Choć nie mamy wątpliwości, że już za kilka dni pojawią się kolejne nagłówki: „Rekordzista zapłacił mandat 5000 zł…” 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News