Mandat 200 zł za korzystanie ze świateł drogowych. Kierowcy wciąż robią to nagminnie

Mandat 200 zł za korzystanie ze świateł drogowych. Kierowcy wciąż robią to nagminnie

swiatla-przeciwmglowe-wysoki-mandat

Podaj dalej

Niewłaściwe korzystanie ze świateł drogowych może oznaczać bardzo wysoki mandat i dodatkową liczbę punktów na naszym koncie. Jeśli zostaniemy przyłapani przez policję, możemy za to zapłacić nawet 200 zł i otrzymać 2 punkty karne. A kierowcy wciąż bardzo chętnie to robią. 

Za takie zachowanie dostaniesz wysoki mandat

swiatla-przeciwmglowe-wysoki-mandat
fot. freepik

Ostrzeganie innych kierowców o zbliżających się policyjnych kontrolach prędkości poprzez mruganie długimi światłami może prowadzić do wysokiej grzywny. Mandat za niewłaściwe korzystanie ze świateł drogowych wynosi w Polsce 200 zł i 2 punkty karne.

Świateł drogowych nie możemy używać także w obszarach zabudowanych czy w miejscach dobrze oświetlonych. Nie możemy korzystać z nich także w sposób oślepiający innych kierowców na drodze. 

Inna sprawa, że ostrzeganie kierowców o zbliżającej się kontroli trochę nie przystoi. Nie mówimy już nawet o tym, że sami możecie za to otrzymać mandat, ale… Może po prostu wystarczyłoby przestrzegać przepisów? W takim wypadku nigdy nie będziemy musieli obawiać się kontroli drogówki. 

Drożej w Wielkiej Brytanii

mandat światła przeciwmgłowe
Freepik

Ponadto, pamiętajmy, że część kierowców ostrzega także o kontrolach trzeźwości. O ile potrafimy jeszcze zrozumieć ostrzeganie o zbliżającej się „suszarce”, o tyle ostrzeganie o kontrolach trzeźwości to już kompletna przesada. Dotyczy to również licznych postów na grupach facebookowych, gdzie użytkownicy często piszą o porankach o kontrolach trzeźwości. 

Co ciekawe, mandat za to samo przewinienie w Wielkiej Brytanii wyniesie aż… 1000 funtów. W tamtejszym kodeksie drogowym czytamy: – Mrugaj światłami tylko po to, aby inni wiedzieli, że tam jesteś. Nie mrugaj aby przekazać inną wiadomość lub przestraszyć innych kierowców. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News