PILNE: Mandat 1300 zł za oszronioną przednią szybę! Kierowco - tej zimy musisz bardzo uważać

PILNE: Mandat 1300 zł za oszronioną przednią szybę! Kierowco - tej zimy musisz bardzo uważać

zamarznięta-szyba-poradnik

Podaj dalej

Zimą odszranianie przedniej szyby przed wyruszeniem w drogę jest ważne, nawet jeśli kosztuje cię to kilka minut rano. Nierozmrożona szyba lub źle odmrożona szyba może spowodować mnóstwo problemów, ponieważ ogranicza widoczność kierowcy. Może poskutkować też karą, a mandat w niektórych przypadkach to jeszcze nie wszystko. 

Każdy z nas był kiedyś w tej sytuacji. Gonitwa o poranku, każda minuta się liczy. Na dworze mróz, a przednia szyba naszego samochodu jest koszmarnie zamrożona. Niestety, ale musimy poświęcić czas na jej odszranianie, bo w przeciwnym wypadku grozi nam wysoki mandat. 

Oszroniona szyba – tak nie jeździmy!

Ale przecież nie tylko o mandat tutaj chodzi. Kiepska widoczność przez przednią szybę może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Nie możemy więc „skrobać” tylko jednego małego okienka i liczyć na to, że nic się nie stanie. 

W 2019 roku w Szwajcarii policja aresztowała kierowcę, ponieważ jego przednia i boczna szyba zostały tylko częściowo rozmrożone. Szwajcarska policja nie śmieje się z tego i traktuje temat bardzo poważnie. Kierowca otrzymał mandat w wysokości 1300 zł, a jego prawo jazdy zostało zawieszone na 2 lata. 

Na tym historia mogłaby się skończyć, ale nieszczęsny kierowca pochodził z Republiki Zielonego Przylądka i od ponad 10 lat mieszkał w Szwajcarii. Rok wcześniej podjął kroki w celu ubiegania się o naturalizację i uzyskania paszportu szwajcarskiego. Nieszczęsna „częściowo rozmrożona” przednia szyba wszystko zepsuła. Sekretariat Stanu ds. Migracji miał niejasne spojrzenie na jego zachowanie i dlatego nie odpowiedział na jego prośbę o naturalizację. Ta szwajcarska władza federalna precyzuje, że aby zostać obywatelem Szwajcarii, „trzeba mieć nienaganną reputację kryminalną”.

W Polsce też duży mandat

Nie tylko w Szwajcarii można „nabawić” się kłopotów z powodu oszronionej przedniej szyby. Spójrzmy, co mówimy na ten temat Prawo o ruchu drogowym. 

„Art. 66. 

  1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

    1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

    (…)

    5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;”

Jeśli nie będziemy przestrzegać tych przepisów, możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł i 6 punktów karnych. Jednak nie tylko za oszronioną szybę dostaniemy mandat. Jeśli nie uprzątniemy zalegającego śniegu z tablic rejestracyjnych, możemy otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 3 punktów karnych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News