PILNE: 1 listopada wchodzi obowiązek wymiany opon na zimowe! Kto musi wymienić opony? Jaki grozi mandat?

PILNE: 1 listopada wchodzi obowiązek wymiany opon na zimowe! Kto musi wymienić opony? Jaki grozi mandat?

PILNE: 1 listopada wchodzi obowiązek wymiany opon na zimowe! Kto musi wymienić opony? Jaki grozi mandat?

Podaj dalej

1 listopada ogromna liczba kierowców będzie musiała wymienić opony na zimowe. Którzy kierowcy muszą spełnić obowiązek i wymienić opony przed 1 listopada? Dotyczy to ogromnej liczby kierowców, także tych, którzy będą w okresie zimowym podróżować zagranicą. 

Pomijając już fakt, że narażamy siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, opony zimowe pozwolą także uniknąć mandatu w wielu miejscach w całej Europie. A obowiązek wymiany opon na zimowe w wielu miejscach wchodzi w życie już z dniem 1 listopada. 

Opony, aby były „uznane” przez policję za zimowe, powinny mieć oznaczenie M+S, MS, M&S lub symbol alpejski 3PMSF. Oznacza to, że wiele krajów akceptuje także najnowszej generacji opony całoroczne, takie jak np. Michelin CrossClimate. 

Gdzie opony zimowe obowiązkowe od 1 listopada?

umyj brudne opony przed składowaniemjpg
www.freepik.com

Choć w Polsce cały czas nie ma obowiązku wymiany opon, eksperci rekomendują, aby nie bagatelizować tego elementu naszego samochodu. Ogumienie stanowi bowiem jedyną powierzchnię styku samochodu z nawierzchnią. Oznacza to, że żadne systemy, czy asystenci nie pomogą nam w kryzysowej sytuacji, jeśli nasza opona nie będzie miała odpowiedniej przyczepności. 

W wielu krajach Europy kierowcy mają jednak obowiązek wymiany opon. Tak jest m. in. w Austrii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii (od 1 grudnia), Francji, czy Włoszech. 

Nowe przepisy cały czas wchodzą w życie 

Co ciekawe, choć w Polsce w ogóle nie ma dyskusji o wprowadzeniu obowiązku wymiany na zimówki, inne kraje Unii Europejskiej pracują nad tym cały czas. „Mountain Law II” to przepisy wprowadzone dopiero w zeszłym roku we Francji. 

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2
fot. Michelin

 1 listopada 2021 roku weszła w życie ustawa o obowiązkowej wymianie opon na zimowe. Te obowiązują od 1 listopada do 31 marca, ale nie we wszystkich miejscach i nie dla wszystkich kierowców. Oznacza to, że jadąc na zimowy wypoczynek do konkretnych miejscowości i kurortów górskich, trzeba będzie założyć opony zimowe. Obowiązek wymiany obejmuje 6 głównych pasm górskich we Francji oraz łącznie 48 departamentów. Nie dopełnienie obowiązku może skończyć się mandatem w wysokości 135 euro. 

Gdzie w Europie trzeba wymieniać opony?

Komisja Europejska podaje, że aż w 27 europejskich krajach istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe. We wszystkich krajach, gdzie wprowadzono nowe przepisy, nastąpił średnio 46% spadek ryzyka wypadku drogowego. Taki przepis według Komisji Europejskiej zmniejsza liczbę śmiertelnych wypadków o 3%. 

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2
fot. Michelin

Przed wyjazdem do danego kraju warto zapoznać się z aktualnymi przepisami, a także z lokalnymi wytycznymi. Jak wspomnieliśmy wyżej, we Francji czy Włoszech, obowiązkowe opony zimowe mogą być wymagane tylko w konkretnych miejscach. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News