Lidl wycofuje ze sprzedaży dużą liczbę produktów. Są szkodliwe dla otoczenia

Lidl wycofuje ze sprzedaży dużą liczbę produktów. Są szkodliwe dla otoczenia

lidl-wprowadza-zmiany0-3

Podaj dalej

Niemiecki gigant – sieć sklepów spożywczych Lidl – wycofa ze swoich półek sklepowych konkretne grupy warzyw i owoców. Są one szkodliwe dla zdrowia człowieka i dla otoczenia, a decyzja stanowi część szerzej zakrojonych działań. Po sieci sklepów Aldi, Lidl jest kolejnym dyskontem decydującym się na taki krok. 

Lidl wycofuje konkretne warzywa i owoce

lidl-wprowadza-zmiany
fot. freepik.com

Lidl zapowiedział, że dołączy się do ruchu proekologicznego i wycofa konkretne warzywa i owoce. Są one – a właściwie ich transport – szkodliwe dla zdrowia człowieka. Lidl Germany wstrzyma się od przewozu owoców i warzyw samolotem, a decyzja dotyczy wszystkich ponad 3250 oddziałów niemieckiego sklepu. 

Zmniejszenie śladu węglowego firmy. Chociaż świeże produkty transportowane samolotem stanowią jedynie niewielką część asortymentu owoców i warzyw w sklepach spożywczych, transport samolotem powoduje znacznie wyższą emisję gazów cieplarnianych.

Lidl Germany nie podał żadnych konkretnych informacji na temat ilości zaimportowanych w ostatnim czasie produktów unoszących się w powietrzu. Oraz jaką część stanowiły one w całym asortymencie owoców i warzyw. Jako przykład podano jednak zielone szparagi, które wcześniej były transportowane poza sezonem drogą lotniczą. Są obecnie oferowane „wyłącznie sezonowo w Niemczech i Europie”, co stanowi pozytywny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

lidl-wprowadza-zmiany
fot. LIDL

Niemcy dołączają do szerokiego grona

Inicjatywa Lidla nie jest nowa, firma ma już doświadczenie w eliminowaniu towarów przenoszonych drogą powietrzną w kilku krajach Europy. W Szwajcarii latające owoce i warzywa zostały zakazane już w 2009 roku, a później środek ten został rozszerzony na świeże ryby i świeże mięso. Austria dołączyła w 2020 r., następnie Szwecja wiosną 2022 r., a ostatnio Holandia w marcu 2023 r.

Inni sprzedawcy detaliczni żywności w Niemczech również coraz bardziej angażują się w bardziej przyjazne dla środowiska metody transportu. Aldi Nord twierdzi, że w przypadku przywozu zawsze opierał się wyłącznie na transporcie morskim i lądowym, natomiast Aldi Süd i Rewe oświadczyły również, że w miarę możliwości będą unikać transportu lotniczego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News