PILNE: Kuriozalne przepisy w "Dzienniku Ustaw 2022". Samochody w Polsce nie przejdą przeglądu technicznego!

PILNE: Kuriozalne przepisy w "Dzienniku Ustaw 2022". Samochody w Polsce nie przejdą przeglądu technicznego!

kara mandat przegląd badanie

Podaj dalej

Polskie przepisy często są niejasne, a w Dzienniku Ustaw pozycja 2022 znajduje się naprawdę dziwny zapis. Zgodnie z nim, większość samochodów poruszających się po naszych drogach jest… niezgodna z przepisami i powinna być niedopuszczona do ruchu. Jak to w ogóle możliwe? 

Kuriozalne przepisy w Dzienniku Ustaw

przeglad-techniczny-podwyzka-cen

Jak zauważa użytkownik TikToka o pseudonimie diagnosta.maciej, polskie przepisy pełne są różnych dziwnych absurdów. Tym razem chodzi o zapis w Dzienniku Ustaw dotyczący elektrycznego hamulca ręcznego. 

Według polskiego prawa nie jest on do końca legalny. Według Dziennika Ustaw każdy pojazd musi być wyposażony w hamulec awaryjny lub postojowy. Jednym z punktów, jakie musi spełnić, jest możliwość regulacji intensywności hamowania. 

Jak wiadomo, zdecydowana większość elektrycznych hamulców ręcznych działa zero jedynkowo. Albo jest włączony, albo nie. Nie mamy możliwości regulacji intensywności hamowania. Oczywiście, są wyjątki od tej reguły, ale stanowią one dosłownie promil stosowanych rozwiązań w samochodach. A przecież elektryczny hamulec ręczny to powszechnie stosowane rozwiązanie, które nikogo już dziś nie dziwi. 

Przegląd techniczny będzie problemem?

Dziennik Ustaw, poz. 2022: – Pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla i trzykołowego pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 1 t, wyposaża się w następujące rodzaje układów hamulcowych, zwanych dalej „hamulcami”:

– hamulec awaryjny działający na koła co najmniej jednej osi pojazdu, przeznaczony do zatrzymania pojazdu w razie awarii hamulca roboczego, z możliwością:

a) regulowania intensywności hamowania,
b) dokonywania hamowania z miejsca kierowcy z możliwością trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką

Jak widzimy, polskie przepisy są naprawdę niejasne i choć nie spodziewamy się, aby nagle pojawiła się fala niedopuszczonych do ruchu samochodów, to zgodnie z przepisami dokładnie tak powinno się wydarzyć. Ciekawe, jak wiele tego typu luk kryje się jeszcze w Dzienniku Ustaw czy kodeksie drogowym…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News