Kontrolka z Diesla w silniku benzynowym? Znany producent wywołał falę spekulacji [WIDEO]

Kontrolka z Diesla w silniku benzynowym? Znany producent wywołał falę spekulacji [WIDEO]

diesel-kontrolka-swieca-zarowa

Podaj dalej

Nie trzeba być ekspertem ani doświadczonym mechanikiem, żeby wiedzieć, że świece żarowe występują tylko w silnikach typu Diesel. Dlaczego więc znany producent wyposażył swój benzynowy samochód w tego typu kontrolkę? W internecie rozpoczęła się fala spekulacji. O co tu tak naprawdę chodzi?

Diesel czy benzyna? O co tu chodzi?

diesel-kontrolka-swieca-zarowa

Ośmiocylindrowy, potężny benzynowy silnik V8 w sportowym Chevrolet Corvette jest bardzo daleki od jakiegokolwiek silnika typu Diesel. Samochód ten niemal od zawsze pod maską miał wielkie V8, a nikt nigdy nie pomyślałby, aby znalazł się tam silnik wysokoprężny. Przy całym szacunku do silników typu Diesel, to byłaby po prostu profanacja. 

Falę spekulacji w internecie rozpoczęła niezwykła kontrolka w prawym dolnym rogu deski rozdzielczej. Odnosi się ona do świec żarowych montowanych w silnikach typu Diesel. Jeśli odpalisz go na zimno, nie będzie wystarczającej ilości ciepła do samozapłonu. Choć rozrusznik wytwarza niezbędne ciśnienie sprężania, ciepło przechodzi przez zimny cylinder, co komplikuje procedurę. Dlatego producenci silników typu Diesel wprowadzili świece żarowe, które podnoszą temperaturę do 850 stopni Celsjusza w ciągu kilku sekund oczekiwania z przekręconym kluczykiem. 

TDI, JTD – tak, ale w benzynowym V8?

diesel-kontrolka-swieca-zarowa

Czegoś takiego możemy szukać w samochodach z silnikami TDI, CRDi, albo JTD, ale na pewno nie w sportowej Corvette. Dlatego też odkrycie tej ikony wywołało falę spekulacji. Musimy dodać, że Diesel w Europie nie jest pod takim ostrzałem, jak w Unii Europejskiej. Mimo to, nikt nie wyobraża sobie, aby pod maskę Corvette miał trafić taki silnik. 

Wiele osób poniosła jednak fantazja i myśleli, że wkrótce sportowy wóz pojawi się z niskim zużyciem paliwa i potężnym momentem obrotowym. Ich nadzieje zostały jednak rozwiane przez rzecznika prasowego marki. 

– Doceniamy spekulacje, ale ten symbol to tylko część znormalizowanego procesu. Nie odnosi się do żadnych planów dodania tego silnika pod maskę Corvette, wręcz przeciwnie, planujemy usunąć tę ikonę w przyszłości.

diesel-kontrolka-swieca-zarowa

Zabawne przeoczenie

Jak to zwykle bywa, chodzi o pieniądze. Producent wykorzystał element deski rozdzielczej, który montowany jest także w pickupach z silnikami typu Diesel. Jednak pod samą ikoną świecy żarowej nie ma diody, więc pozostanie na zawsze ciemnym obszarem. Zobaczenie ikony jest też niezwykle trudne – udaje się to zrobić dopiero pod odpowiednim kątem, co widać na filmie. 

To dość zabawne przeoczenie nie będzie miało wpływu na sprzedaż samochodu. Corvette ósmej generacji była najlepiej sprzedającym się samochodem w Ameryce. Zainteresowanie jest tak duże, że Chevrolet musiał zwiększyć jego produkcję. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News