Poznaliśmy nowe obostrzenia! Od 15 grudnia - "Ograniczenie mobilności i imprez", przymusowe szczepienia i więcej ...

Poznaliśmy nowe obostrzenia! Od 15 grudnia - "Ograniczenie mobilności i imprez", przymusowe szczepienia i więcej ...

Adam Niedzielski minister zdrowia

Podaj dalej

Podczas dzisiejszej konferencji Ministerstwa Zdrowia, minister Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Nowe przepisy wejdą w życie od 15 grudnia. Co dokładnie obejmą?

Nowe obostrzenia Ministerstwa Zdrowia

Nowe obostrzenia wejdą w życie ze względu na utrzymanie stabilnej sytuacji dotyczącej zakażeń. Liczby codziennych zainfekowanych na poziomie 23 000 utrzymują się od około 1,5 tygodnia i jak powiedział minister zdrowia, to sytuacja bardzo niepokojąca.

Ponadto, nowe obostrzenia są również odpowiedzią na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i pojawienie się nowej mutacji omikron. Podzielono je na trzy obszary:

 

1. Projekt ustawy, – zmodyfikowaliśmy trochę ten projekt, bo pracodawca będzie zgodnie z tym nowym ujęciem okazania wyniku testu przez pracownika, aby utrzymać bezpieczne środowisko pracy. Stawiamy na testy. Będą zagwarantowane one obywatelom Polski. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie on skierowany na ścieżkę formalną. 

2. Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grupidąc śladem Niemiec, Austrii, od 1 marca chcemy wprowadzić obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Perspektywa marca jest najbardziej realnym terminem. 

3. Obostrzenia – jesteśmy w takie sytuacji, że niestety musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne. Obostrzenia które weszły tydzień temu nie wywołują zauważalnego efektu. Konieczne jest podjęcie decyzji co do zaostrzenia tych regulacji. Mamy 3 elementy jeśli chodzi o filozofię tych obostrzeń.

  • Zmiana zasad działania certyfikatów – obniżenie limitów z 50% do 30%. Aby mógł być ten limit przekroczony, pracodawca musi zweryfikować certyfikat szczepień. Bez sprawdzania certyfikatu limit 30% nie możliwy do przekroczenia
  • Okres ferii – wykorzystać do tego, by wydłużyć okres nieobecności w szkołach. Zdecydowaliśmy, by kilka dni poprzedzających ferie świąteczne od 20 do 23 grudnia, ale też okres post-feryjny – święto 3 króli – będziemy mieli zdalną naukę. Zakończymy ją 9 stycznia, od 10 stycznia powrót do normalnego trybu szkolnego.
  • Testy – przygotowania do rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał dostęp do darmowego testu poprzez formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia.

News będzie aktualizowany…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News