Kierowcy zapłacą 110 zł miesięcznie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy od 1 lipca!

Kierowcy zapłacą 110 zł miesięcznie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy od 1 lipca!

Kierowcy zapłacą 110 zł miesięcznie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy od 1 lipca!

Podaj dalej

Opłata za tablice rejestracyjne to zwyczaj stary jak samochód, ale polscy kierowcy przyzwyczajeni są raczej do jednorazowej opłaty przy rejestracji nowo zakupionego pojazdu. Oczywiście, potem naliczane są różne podatki w paliwie, płacimy za ubezpieczenie itp… Ale opłata miesięczna za tablice rejestracyjne i to jeszcze w wysokości 110 zł to coś kompletnie nowego. 

Nowa fanaberia na tablice rejestracyjne – od 110 do 150 zł miesięcznie

nowe tablice rejestracyjne
fot. stock.adobe.com – Tomasz Warszewski

Tablice rejestracyjne to rodzaj dowodu osobistego dla każdego samochodu. Dzięki nim można szybko zidentyfikować właściciela samochodu, zweryfikować czy ma opłacone ubezpiecznie, a dla policji pozwalają wysłać zdjęcie z fotoradaru tam, gdzie trzeba. Dla wielu kierowców są jednak zbędnym dodatkiem, który „szpeci” wygląd ich samochodu. 

To właśnie dla tych kierowców powstały zupełnie nowe tablice rejestracyjne. Nowy wynalazek funkcjonuje już w amerykańskim stanie Michigan, gdzie od lipca zeszłego roku kierowcy mogą zamówić sobie spersonalizowane i zdygitalizowane blachy. Problem jest tylko jeden – kosztują bagatela 110 zł miesięcznie. Na czym dokładnie polega nowy wynalazek? 

fot. freepik

Nazywa się RPlate i został wprowadzony na rynek przez firmę Reviver, która już od ponad roku ma pozwolenie na sprzedaż cyfrowych tablic rejestracyjnych prywatnym klientom. Na chwilę obecną mogą korzystać z nich kierowcy w trzech stanach: Kaliforni, Arizonie i Michigan. Ale docelowo mają być wprowadzone w całych Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz Kanadzie. Kto wie, może kiedyś przyjadą także do Europy? Czy jednak bylibyście skłonni płacić 1200 zł rocznie za taki dodatek? Ma on walory nie tylko estetyczne. 

Dają duże korzyści w porównaniu do tradycyjnych

nowe-tablice-rejestracyjne-110-zl-miesiecznie

Są dwa rodzaje tablic: zasilana bateryjnie i przewodowo, podłączona do naszego samochodu. Pierwszy wariant kosztuje 110 zł miesięcznie, natomiast drugi aż 150 zł. Co ciekawe, kierowcy w USA płacą za tradycyjne tablice rejestracyjne opłatę miesięczną, jednak wynosi ona zaledwie 20 zł. To zatem spora różnica, ale ma pewne korzyści. 

Cyfrowe blachy mają sporo funkcji – m. in. GPS. Jeśli więc nasz pojazd zostanie skradziony, znalezienie go będzie dużo prostsze niż w przypadku starych blach. Ponadto, tablice mogą wysyłać powiadomienia na nasz telefon, gdy samochód zostanie wprawiony w ruch. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć, że coś jest nie tak. To duży koszt, ale pozwala spać bezpiecznie. 

nowe-tablice-rejestracyjne-110-zl-miesiecznie

Reviver ma także osobny produkt o nazwie RFleet, który jak sama nazwa wskazuje skierowany jest dla menedżerów flot pojazdów. Neville Boston, współzałożyciel firmy Reviver powiedział: – Jesteśmy bardzo podekscytowani udostępnieniem cyfrowych tablic rejestracyjnych wszystkim kierowcom w Michigan. Chcę podziękować stanowym prawodawcom i przedstawicielom rządu a także wielu innym urzędnikom transportowym za współpracę. Cieszymy się, że osiągnęliśmy ten kamień milowy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News