PILNE: To alternatywne paliwo do Diesla kosztuje tylko 4 zł/litr! Polacy zaczynają z niego korzystać

PILNE: To alternatywne paliwo do Diesla kosztuje tylko 4 zł/litr! Polacy zaczynają z niego korzystać

paliwo-olej-spozywczy-zamiast-diesla

Podaj dalej

Paliwo na stacjach kosztuje już niemal 8 zł/litr, dlatego kierowcy coraz częściej poszukują sposobów, jak zaoszczędzić na tankowaniu. Coraz częściej mówi się zatem o powrocie do oleju roślinnego, zamiast paliwa typu Diesel. Do jakich samochodów można go używać?

Czy to paliwo jest bezpieczne?

paliwo-olej-spozywczy-zamiast-diesla
fot. freepik

Za paliwo kierowcy w Polsce muszą zapłacić dziś bez mała 8 zł/litr. To taka granica, przy której wielu zastanawia się nad alternatywą dla oleju napędowego. Czy tankowanie oleju roślinnego jest jeszcze w ogóle dzisiaj możliwe? Jest – ale na pewno nie dla wszystkich silników typu Diesel. 

Konflikt na Ukrainie trwa, a ceny – nie tylko paliw – idą w górę. W Polsce na wielu stacjach przekroczyliśmy już granicę 8 zł/litr, podczas gdy w Niemczech paliwo kosztuje już 2,50 euro. Co więcej, wzrost cen nie wydaje się mieć końca. Wręcz przeciwnie, możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. 

PILNE: Polscy kierowcy mają już sposób na drogie paliwo. Wystarczy wrócić do starych nawyków

Jeśli Europa zdecyduje się na odcięcie od rosyjskiej ropy i gazu, z których Putin finansuje swoją wojnę, paliwo może być jeszcze droższe. Rząd dwoi się i troi, aby obniżać ceny dla kierowców, ale na ten moment nie wydaje się, aby dało się zrobić cokolwiek więcej. 

Bezpłatne paliwo dla uchodźców
fot. freepik.com – plusonevector

Benzyna i Diesel będą dalej bardzo drogie

Pozostaje mieć nadzieję, że wojna wkrótce się skończy, a sytuacja wróci do normy. Ale wielu ekspertów sugeruje, że przez cały rok będziemy musieli zaciskać pasa. Nawet w przypadku najbardziej optymistycznego scenariusza, ceny paliw nie wrócą tak szybko do normy. 

W tym kontekście nie dziwi fakt, że zaczynają wchodzić w grę sztuczki. Dziś mówi się o zastąpieniu oleju napędowego, paliwa typu Diesel, olejem spożywczym. Jego cena również wzrosła w ostatnich tygodniach, ale daleko mu jeszcze do Diesla. Obecnie kosztuje on około 20 zł za 5 litrów. Dodatkowo, można go użyć w kuchni przed wlaniem do zbiornika. To pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale niestety tylko na krótką metę. Jeśli posiadasz nowoczesny samochód, absolutnie tego nie rób. 

paliwo-nowy-limit-uwaga
fot. freepik

Możesz próbować, ale nie radzimy

Według niemieckiego ADAC głównym problemem oleju spożywczego jest jego lepkość. Ma ona negatywny wpływ na osiągi i żywotność nowoczesnych jednostek. W perspektywie długoterminowej możemy spodziewać się uszkodzenia układu paliwowego. 

W przypadku starszych silników typu Diesel taki olej spożywczy może mieć jednak sens. Silniki te pracują przy niższym ciśnieniu i nie mają tylu czułych czujników. Jednak nawet w tym przypadku ADAC ostrzega przed pogarszaniem się stanu technicznego samochodu. Choć są samochody, takie jak Mercedes W123, którym jest kompletnie „obojętne” co do nich wlewasz. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News