Ogromne podwyżki cen za ubezpieczenie OC. Kierowcy w Polsce zapłacą co najmniej 500 zł więcej niż przed rokiem

Ogromne podwyżki cen za ubezpieczenie OC. Kierowcy w Polsce zapłacą co najmniej 500 zł więcej niż przed rokiem

zus-nowe-swiadczenie-3010zl

Podaj dalej

Ubezpieczenie OC to jeden z wielu kosztów, jakie musi ponieść każdy posiadacz samochodu. Do niedawna, w obliczu wszechobecnych podwyżek i inflacji, ten koszt jednak pozostawał na takim samym poziomie. To jednak już wkrótce się zmieni. Jak wskazuje raport Warsaw Enterprise Institute, firmy ubezpieczeniowe funkcjonują na granicy opłacalności. Z najnowszych prognoz wynika, że polisa OC podrożeje – i to znacznie. 

Ubezpieczenie OC – czekają nas srogie podwyżki 

ubezpieczenie oc wypadek kolizja brak ubezpieczenia kierowca mandat kara grzywna
Pixabay

W ostatnich latach ubezpieczenie OC dla polskich kierowców było kosztem, który wbrew pozorom znacznie zmalał. Lata 2016 i 2017 przyniosły gwałtowny wzrost cen, odpowiednio o 45 i 24 procent, natomiast w kolejnych latach wartość ta stopniowo malała. W 2022 roku mieliśmy rekordowo niskie ceny OC – średnio 500 zł. W porównaniu do 779 zł, które płaciliśmy w 2017 roku, to spora różnica. Ale teraz kierowców znów czekają podwyżki. 

Przeciętny kierowca zapłacił w 2022 roku za polisę 505 zł, czyli o 103 zł mniej, niż w 2021 roku. Obecnie obserwowane są pierwsze wzrosty cen w niektórych grupach klientów, zwłaszcza wśród młodych i niedoświadczonych kierowców o około 14-15%. Oczywiście, na ostateczną cenę polisy OC ma wpływ bardzo dużo czynników, jak miejsce zamieszkania, wiek, doświadczenie, czy historia ubezpieczeniowa, a także cena pojazdu i jego przebieg. Ale podwyżki dotkną wszystkich – nie tylko młodych. 

Wysoka inflacja, podniesienie płacy minimalnej, czy zerwane łańcuchy mogą wpłynąć na koszty ponoszone przez kierowców. Ale największy wpływ na podwyżkę cen ubezpieczenia OC będzie miała popularyzacja samochodów elektrycznych. 

ubezpieczenie-oc-ac-jak-oszczedzic-2
fot. freepik

Podziękujmy elektrykom 

Nie jest tajemnicą, że naprawy samochodów elektrycznych są niezwykle drogie w porównaniu do samochodów spalinowych. Bardzo często nawet niewielkie uszkodzenia mogą skutkować szkodą całkowitą, o czym przekonał się m. in. ten mężczyzna. Złomowanie samochodu, który ma zaledwie 4 miesiące, niebawem nie będzie nikogo dziwiło. 

Jak czytamy w raporcie Warsaw Enterprise Institute: – „Do całkowitej utylizacji trafiają sa- mochody nawet z niewielkimi, „kosmetycznymi” uszkodzeniami. Wprawdzie nie ma reprezenta- tywnych danych, jednak zgodnie z deklaracjami właściciela jednej z największych w Norwegii firm zajmujących się złomowaniem pojazdów (około 2 600 aut rocznie), co trzeci trafiający tam sa- mochód elektryczny mógłby zostać naprawiony. Naprawy nie są wykonywane przede wszystkim ze względu na bardzo wysokie koszty, nieopłacalne przy porównaniu z ceną nowego auta.”

Ile wyniesie wzrost cen za ubezpieczenie OC? 

Brak szczegółowych danych uniemożliwia stworzenie modelu aktuarialnego, jednak można podjąć próbę oszacowania możliwych podwyżek wynikających z inflacji oraz zwiększania liczby samochodów elektrycznych na rynku. 

Poniższe oszacowanie zostało opracowana na podstawie prognozowanego poziomu inflacji przez Narodowy Bank Polski oraz estymacji liczby samochodów elektrycznych, które stopniowo będą zastępowały samochody spalinowe. Przyjęto, że koszt likwidacji szkód dla samochodów elektrycznych jest dwukrotnie wyższy, co powinno skutkować dwukrotnie wyższym kosztem ubezpieczenia. 

raport-ubezpieczenie-oc
źródło: Warsaw Enterprise Institute

Powyższe oszacowanie ma charakter uproszczony, jednak pokazuje sukcesywny wzrost wysokości składki o kilka-kilkanaście procent rok do roku. W ciągu niecałych 10 lat cena ubezpieczenia OC może wzrosnąć prawie dwukrotnie. Przy założeniu, że faktyczna liczba polis wynosi około 27 mln i będzie stała, ogólny wzrost kosztów ubezpieczeń może w 2031 r. być wyższy nawet o 14,742 mld zł. Należy przy tym zaznaczyć, iż pod koniec analizowanego okresu, kluczowym czynnikiem zwiększającym koszty będzie rosnący udział samochodów elektrycznych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News