Kierowcy tankujący to paliwo dostaną 1500 zł premii. Pieniądze na koncie w kilka minut

Kierowcy tankujący to paliwo dostaną 1500 zł premii. Pieniądze na koncie w kilka minut

zus-nowe-swiadczenie-3010zl

Podaj dalej

Kierowcy, którzy tankują do swoich samochodów to paliwo, mogą uzyskać nawet 1500 zł. I to w kilka chwil, a pieniądze trafiają bezpośrednio na konto. Ruszyła tzw. sprzedaż certyfikatów CO2, z których do tej pory korzystały tylko największe firmy i producenci. Teraz staje się to także opłacalne dla prywatnych właścicieli samochodów, którzy korzystają z tego konkretnego paliwa. 

Kierowcy tankujący to paliwo dostaną premię

nowe dopłaty pieniądze
fot. freepik

Nawet 1500 zł – tyle mogą otrzymać kierowcy, którzy zdecydują się sprzedać swój certyfikat CO2. Co to dokładnie oznacza? Jakie paliwo należy tankować do swojego samochodu, aby móc skorzystać z tej nowej premii?

O ile samochody elektryczne wciąż mają sporo problemów i to nie tylko związanych z ładowaniem czy niskim zasięgiem, ich kierowcy mogą liczyć na sporo bonusów. I nie mamy tu na myśli tylko jazdy buspasami, czy darmowego parkingu w centrum miasta. W Niemczech właściciele elektryków, mogą sprzedawać swoje certyfikaty CO2. 

Za pomocą tzw. GHG ustawodawca chce ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu. Za skrótem kryje się tzw. kwota redukcji gazów cieplaranianych. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu elektrycznego może sprzedać zaoszczędzony przez swój pojazd gaz cieplarniany w formie certyfikatu CO2. Nabywcami są przedstawiciele przemysłu, często koncerny naftowe, które nie osiągają określonych celów klimatycznych. 

Bonus opłacalny dla wszystkich kierowców

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

Przez długi czas zasada ta była opłacalna głównie dla operatorów flot z wieloma samochodami elektrycznymi ze względu na duże nakłady administracyjne. W międzyczasie pojawili się jednak usługodawcy, którzy przejmują z prywatnych kierowców ciężar administracyjny za niewielki procent. Skorzystać mogą także właściciele hulajnóg elektrycznych i stacji ładowania. Sprzedanie certyfikatu CO2 za pośrednictwem jednej z platform zajmuje kilka minut, a pieniądze pojawiają się na koncie równie szybko. 

Z premią GHG właściciele elektryków mogą liczyć nawet na kilkaset euro finansowania rocznie. Dokładna kwota zależy od ceny rynkowej certyfikatów i warunków dostawcy. Mówiąc o warunkach – istnieją różne modele. 

Można zdecydować się na stałe gwarantowane kwoty, które wypłacane są bardzo szybko, ale są nieco niższe od pozostałych. Są także elastyczne, zwykle wyższe, ale bardziej ryzykowne, których wypłata może trwać do 3 miesięcy. Według strony internetowej Federalnego Ministerstwa Finansów dochody prywatne są zwolnione zarówno z podatku dochodowego, jak i podatku od sprzedaży. W skrócie: kierowcy samochodów elektrycznych będą mogli skorzystać bez podatku z dużej premii za emisję gazów cieplarnianych w wysokości kilkuset euro – i to prawdopodobnie do 2030 r.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News