Kierowcy są wściekli! To nowe paliwo ma koszmarny wpływ na spalanie samochodu - wzrost nawet o kilka l/100 km!

Kierowcy są wściekli! To nowe paliwo ma koszmarny wpływ na spalanie samochodu - wzrost nawet o kilka l/100 km!

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar

Podaj dalej

Paliwo E10 powoli staje się standardem na coraz większej liczbie stacji benzynowych. Kierowcy po pierwszych dniach funkcjonowania paliwa na rynku są wściekli. „To frustrujące” – komentują, po tym jak spalanie w ich samochodach znacznie się podwyższyło. Wszystko przez to nowe paliwo. 

To paliwo jest nieefektywne

Paliwo E10 to nowa benzyna bezołowiowa, która z dniem 1 września stała się standardem na stacjach Wielkiej Brytanii. Tylko kwestią czasu pozostaje, zanim wprowadzona zostanie również w Polsce i innych europejskich krajach. Ma ona wpłynąć pozytywnie na zmiany klimatu i środowisko. 

Brytyjski związek motorowy przyznał wcześniej, że nie spodziewa się, aby nowe paliwo E10 wpłynęło negatywnie na ceny na stacjach. Wyższy koszt bioetanolu był już bowiem od pewnego czasu uwzględniany w cenie hurtowej paliwa. 

Od momentu wprowadzenia paliwa E10 ceny przestały rosnąć. Ostatnie dziewięć miesięcy z rzędu notowano bezustanne wzrosty. W zeszłym miesiącu ceny się ustabilizowały. 

Kosztuje tyle samo, ale potrzeba go więcej

Jak wiadomo, wakacje to najgorszy moment dla kierowców. Również w Polsce ceny paliw poszybowały do góry, a zbliżająca się jesień oznacza, że możemy choć na chwilę szukać wytchnienia. Mimo to, ceny wciąż są bardzo duże. Zatankowanie pełnego baku 55 litrów paliwa kosztuje około 300 zł. 

– Pełne dziewięć miesięcy ciągłych podwyżek cen w końcu dobiegło końca w sierpniu. Ale to nie jest duże pocieszenie dla kierowców, którzy i tak płacili znacznie więcej niż w zeszłym roku. Choć koniec wzrostu cen jest mile widziany, pozostaje faktem, że nie ma żadnych oznak, że ceny rzeczywiście spadną. To, co nie podlega dyskusji, to o ile droższe było to drugie lato „postoju” dla kierowców w porównaniu z rokiem 2020. 

Kierowcy są wściekli

rezerwa diesel paliwo

Paliwo E10 niestety nie ułatwia sprawy. Ze względu na mniejszą wydajność nowego paliwa, samochody potrzebują go po prostu więcej. Nie mówiąc już o tym, że kierowcy starszych samochodów nie mogą go tankować. Jeden z kierowców przyznał: 

– Mój samochód ma 18 lat. Nie zatankuje więc paliwa E10. Tylko jedna stacja w moim mieście oferuje wciąż zwykłe 98, a jego cena nieustannie rośnie. 

Inny kierowca dodał: – To całe paliwo E10 jest świetne dla środowiska i oczywiście popieram ten pomysł. Ale jako dla kierowcy, to frustrujące, że samochód pali znacznie więcej l/100 km. A mimo to cena jest taka sama jak wcześniej. 

Wzrost nawet o 2-3 l/100 km oznacza gigantyczny wzrost kosztów podróży. Zakładając, że robimy miesięcznie tylko 2000 kilometrów, będziemy musieli wydać około 300 zł więcej. Miesięcznie! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News