PILNE: Kierowcy posiadający taką benzynę dostaną 13 220 zł odszkodowania. Chodzi o nadmierne zużycie oleju

PILNE: Kierowcy posiadający taką benzynę dostaną 13 220 zł odszkodowania. Chodzi o nadmierne zużycie oleju

diesel olej silnik

Podaj dalej

Gigant motoryzacyjny usłyszał we wtorek wyrok w wysokości 500 milionów złotych w procesie zbiorowym, który został wniesiony przeciwko firmie GM z powodu wadliwych pierścieni tłokowych. Kierowcy, którzy mają taką benzynę, otrzymają gigantyczne odszkodowanie. 

Kierowcy dostaną ogromną sumę odszkodowania

kierowcy podatek za jazdę
Foto: Freepik

Jak relacjonuje The Recorder, sprawa została rozpatrzona w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii. Powodowie byli właścicielami samochodów typu pickup i SUV marki GM zbudowanych w latach 2011-2014. Kierowcy mieli problem z wadliwymi silnikami V8 o pojemności 5,3 litra Vortec.

W sprawie twierdzono, że firma zbudowała silniki z uszkodzonymi pierścieniami tłokowymi, co prowadziło do nadmiernego zużycia oleju. To z kolei powodowało przedwczesne zużycie jednostki i jej awarie. 

Federalna ławą przysięgłych wysłuchała sprawy i przez 2 dni zastanawiała się nad werdyktem. Ostatecznie przemawiał on na korzyść powoda. Kierowcy otrzymają teraz 13 220 zł – wszyscy ci, którzy przystąpili do pozwu zbiorowego w Idaho, Północnej Karolinie i Kaliforni. A mówimy tu aż o 38 000 osób. 

Nadmierne zużycie oleju silnikowego

olej w silniku
Freepik

GM twierdził w pozwie, że mniej niż 3% pojazdów wymagało napraw w celu rozwiązania problemu zużycia oleju. Marka stwierdziła również, że nie ma spójnego problemu z pierścieniami tłokowymi w pojazdach należących do osób zaangażowanych w pozew zbiorowy. 

Druga strona widziała jednak całą sytuację zupełnie odwrotnie. Pierwotnie założony w 2016 roku pozew, ośmiokrotnie poprawiany, twierdził, że wewnętrzne dokumenty podkreślały, że GM wiedział o usterce pierścienia tłokowego w silniku już w 2009 roku. Stwierdzili również, że GM podjął nieskuteczne środki, aby rozwiązać problem. 

W 2010 roku firma poleciła dealerom czyszczenie tłoków uszkodzonych silników, co nie pomogło. Później firma zmieniła konstrukcję pierścienia tłokowego, próbując rozwiązać ten problem z niewielkim skutkiem. Problemy ze zużyciem oleju utrzymywały się do momentu wycofania silnika po produkcji na rok modelowy 2014. 

To sprawa bez precedensu

czarny olej z silnika diesla
Freepic

Adam Levitt z kancelarii prawnej, która prowadziła pozew: – Bardzo niewiele spraw pozwów zbiorowych trafia na rozprawę, nie mówiąc już o werdykcie. Tu się udało. 

500 milionów złotych, które wypłaci GM, to spora suma, ale nie zaszkodzi zbytnio takiemu gigantowi. Firma w zeszłym roku zarobiła 88 miliardów złotych. Jeśli zaś chodzi o odszkodowanie… Kierowcy nie wymienią swoich silników za 13 tys. złotych, ale poczują, że ich skargi zostały wysłuchane.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News