PILNE: Z tą "skrzynką" kierowcy tankują paliwo za 3,89 zł/litr! Prosta przeróbka i jeździsz taniej niż na LPG

PILNE: Z tą "skrzynką" kierowcy tankują paliwo za 3,89 zł/litr! Prosta przeróbka i jeździsz taniej niż na LPG

benzyna diesel ceny paliwo ropa naftowa

Podaj dalej

W czasach, gdy paliwo jest coraz droższe, kierowcy poszukują kolejnych alternatyw, aby ciąć koszty podróżowania. Jedną z odpowiedzi może być bioetanol E85, który zyskuje na popularności. Do jego wykorzystania konieczne jest jednak dostosowanie naszego samochodu, które jest jednak dużo prostsze niż w przypadku LPG. 

To paliwo jest dużo tańsze niż zwykła benzyna

paliwo-za-389-zl-za-litr
fot. freepik

Francuzi masowo przesiadają się na bardziej ekologiczny i tańszy bioetanol E85, który może być odpowiedzią na sankcje i zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej. Paliwo to powstaje na bazie alkoholu, który w dużej mierze zastępuje ropę. 

Paliwo wykonane jest z pszenicy, kukurydzy lub buraków cukrowych. Bioetanol ponadto emituje mniej CO2 na litr niż tradycyjne paliwa, jednak pojazd przerobiony na bioetanol zużywa średnio o 15 % więcej paliwa, niż pojazd na benzynę. Biorąc jednak pod uwagę sankcje i obecne nastroje związane z sankcjami na Rosję, wciąż jest to bardzo opłacalne. 

Konwersje pojazdów na bioetanol wzrosły w samej Francji w pierwszym kwartale 2022 roku siedmiokrotnie! Wolumen wciąż jest dosyć niski, bo w zeszłym roku mówimy tu o 9220 samochodach. Ale te konwersje pojazdów benzynowych, przeprowadzane przy użyciu montażu specjalnej skrzynki, zaczęły się równolegle z podwyżkami cen paliw. 

paliwo diesel benzyna ceny
fot. freepik.com –
lucigerma

Nawet LPG jest droższe

We Francji obecnie bioetanol E85 kosztuje 3,89 zł/litr, podczas gdy zwykła benzyna 9,23 zł/litr. 

Przemiany dotyczą głównie starszych pojazdów, jak podkreśla NGC-Data, w szczególności wśród wiodących marek na rynku francuskim. Mówimy tu więc o Renault, Peugeocie, Citroenie i Dacii. Co ciekawe, wśród przerobionych pojazdów znalazło się także dziesięć aut marki… Porsche. 

W przypadku nowych pojazdów od stycznia do kwietnia zarejestrowano 6846 samochodów marek Ford, Jaguar i Land Rover napędzanych bioetanolem. 

Według szacunków Międzynarodowej Rady ds. Czystego Transportu w badaniu opublikowanym w 2021 roku, biopaliwa stosowane w 2021 r. W Europie mają ślad węglowy o 2% mniejszy, niż w przypadku benzyny. Produkcja etanolu budzi ponadto sporo obaw, bowiem wzmacnia szkodliwe skutki przemysłowe na glebie, wodzie i powietrzu. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News