Kierowcy mieszają te dwa różne rodzaje paliwa, aby zmniejszyć spalanie. "Ten nowy trik działa cuda!"

Kierowcy mieszają te dwa różne rodzaje paliwa, aby zmniejszyć spalanie. "Ten nowy trik działa cuda!"

ceny paliwa w góre

Podaj dalej

Paliwo wciąż jest bardzo drogie, a kierowcy mają nowy trik na uzyskanie lepszego spalania. Mieszanie dwóch rodzajów paliwa E5 i E10 sprawia, że mogą przejechać znacznie więcej kilometrów na jednym baku. 

Pomieszane paliwo działa cuda

Paliwo E10 staje się coraz bardziej popularne i kolejne kraje wprowadzają je jako „standard”. Ma ono pomóc zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, ponieważ wytwarzane jest z etanolu, który w większym stopniu można poddać recyklingowi. 

Dwa miesiące temu to paliwo zostało wprowadzone w Wielkiej Brytanii. Standard zmienił się więc z E5 na E10, co oznacza, że zwykła benzyna bezołowiowa zawiera 10% bioetanolu, zamiast jak dotychczas – 5%. To jednak wiąże się z pewnym kosztem. Kierowcy twierdzą, że spalanie ich samochodów pogorszyło się od czasu wprowadzenia nowej benzyny. Rząd twierdzi, że różnica jest mniejsza niż 1%, ale takiej wartości nikt nawet by nie odczuł. 

Kierowcy wymyślają nowe sposoby, aby paliwo i spalanie nie były tak dolegliwe. Jeden z użytkowników portalu Daily Express zasugerował alternatywną opcję. 

– Wiem, że to kłopotliwe. Ale wypróbujcie zatankować pół na pół – E10 i E5. Okazało się, że zużycie paliwa dla normalnego samochodu jest dużo lepsze. Wszystko jest kłopotliwe, to prawda. Ale działa cuda! 

zapotrzebowanie na paliwo jpg

Nie wszystkie auta tolerują benzynę E10

A jak na nowe paliwo zapatruje się brytyjski rząd? – Jeśli twój pojazd jest kompatybilny z benzyną E10, możesz mieszać paliwo E5 i E10. Całkowicie bezpieczne jest mieszanie ich w tym samym zbiorniku lub uzupełnianie E5, jeśli E10 nie jest dostępne. 

– W przeciwieństwie do wlania benzyny do silnika typu Diesel, nie ma tutaj potrzeby opróżniania zbiornika. Długotrwałe stosowanie benzyny E10 w niekompatybilnym pojeździe może jednak spowodować szkody i nie jest zalecane.

Zdjęcie wyróżniające: pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News