Kierowcy jeszcze w te wakacje dostaną mandat 800 zł za brak tej naklejki. Obowiązkowa dla wszystkich

Kierowcy nie posiadający na przedniej szybie tej naklejki jeszcze w te wakacje otrzymają bardzo duży mandat. Grzywna wyniesie 800 złotych za brak naklejki, którą można zamówić przez internet za jedyne 20 złotych. Co więcej, od przyszłego roku wysokość mandatu wzrośnie do 3300 zł. Warto więc zaopatrzyć się w obowiązkową naklejkę, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków. 

nowa-naklejka-na-szybe-za-15-zl
Podaj dalej

Mandat nawet 800 zł, a od przyszłego roku jeszcze więcej

naklejka 5 zloty
fot. freepik

Naklejka za 20 złotych, która wskazuje stopień zanieczyszczenia, musi być zamówiona przez kierowców wybierających się na wakacje. Jeśli nie będzie jej na szybie (lub ewentualnie w samochodzie) otrzymają oni mandat w wysokości 800 złotych. 

Turyści przejeżdżający przez Francję muszą pamiętać o obowiązkowej naklejce. Jest ona wymagana w aż 14 regionach Francji i nazywa się naklejką Crit’Air. Jednym z tych obszarów jest przykładowo popularne Bordeaux czy Clermont-Ferrand.

Kierowcy, którzy nie zastosują się do tego przepisu, otrzymają mandat w wysokości 300 złotych. Kwota ta wzrośnie do 800 złotych, jeśli nie zapłacimy w ciągu 45 dni. Grzywny w wysokości ponad 3000 złotych zostaną wprowadzone od przyszłego roku. Wtedy też zacznie działać egzekwowanie z wykorzystaniem kamer. 

Sześć różnych rodzajów naklejek – każda po 20 zł

nowa-naklejka-na-szybe-za-15-zl

Istnieje sześć różnych rodzajów naklejek w zależności od emisji zanieczyszczeń powietrza przez pojazd. Najczystsze samochody elektryczne i wodorowe wymagają zielonych znaczników „0”, podczas gdy najbardziej zanieczyszczające pojazdy z silnikami wysokoprężnymi muszą wyświetlać „5”.

Niektóre obszary Francji ograniczają ruch pojazdów na podstawie naklejki. Paryż ma najsurowszy reżim, a niektóre drogi w określonych godzinach są otwarte tylko dla samochodów oznaczonych jako 0, 1 lub 2. Warto pamiętać, że inne europejskie kraje takie jak Hiszpania, czy Francja, również mają swoje osobne przepisy dotyczące emisji. 

Żadna z naklejek nie obowiązuje w całej Europie, więc turyści wyruszający w podróż będą musieli sprawdzić przepisy w każdym kraju, przez który przejeżdżają. 11 regionów Francji, w których obowiązuje naklejka to: Aix-Marseille-Provence; Grenoble; Lille; Lyon; Marsylia; Montpellier; Nice; Reims; Rouen; Strasburg i Tuluza.

Przeczytaj również