Kierowcy benzyniaków i Diesli zapłacą nawet 3000 zł rocznie! To koszt, którego możesz jeszcze uniknąć

Kierowcy benzyniaków i Diesli zapłacą nawet 3000 zł rocznie! To koszt, którego możesz jeszcze uniknąć

Kierowcy benzyniaków i Diesli zapłacą nawet 3000 zł rocznie! To koszt, którego możesz jeszcze uniknąć

Podaj dalej

Kierowcy posiadający samochody z silnikiem benzynowym lub typu Diesel mogą zapłacić nawet 3000 zł rocznie – ostrzegają eksperci. W obliczu rosnącego kryzysu związanego z kosztami życia wiele osób chce zmieniać swoje codzienne nawyki, aby oszczędzić pieniądze. Spostrzeżenia ekspertów pokazują, że niektóre nawyki mogą być bardzo kosztowne. Tych wydatków można w łatwy sposób uniknąć. 

Masz benzynę lub Diesel? Tego unikaj

mercedes-glb-suv-diesel
fot. Mercedes

Benzyna lub Diesel to bardzo skomplikowane jednostki, a ich niewłaściwe traktowanie może wiązać się z gigantycznymi kosztami. Ostre hamowanie, wciskanie sprzęgła, czy jazda z ręką opartą na dźwigni zmiany biegów. To tylko część błędów popełnianych codziennie przez kierowców. Złe nawyki mogą skrócić żywotność części samochodowych. 

Andrew Jervis, dyrektor generalny wiodącej platformy naprawy samochodów ClickMechanic powiedział: – Wielu z nas popełnia złe nawyki podczas jazdy. Ale większość z nas nie wie, że może to kosztować nas pieniądze z powodu przedwczesnego zużycia części. 

Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców samochodów z silnikami benzynowymi lub typu Diesel. 

Jazda na sprzęgle 

Sprzęgło, obecne we wszystkich samochodach z manualną skrzynią biegów, jest szczególnie podatne na zużycie. Sprzęgła są drogie i mogą kosztować nawet 5000 zł, w zależności od samochodu. Dlatego ważne jest, aby je chronić, gdy tylko jest to możliwe. 

suv-subaru-forester-diesel
fot. Subaru

Jervis powiedział: – Jazda na sprzęgle to zły pomysł, ponieważ gdy sprzęgło się ślizga, ociera się o koło zamachowe i delikatnie je zużywa. Unikaj tego, a te części powinny wytrzymać znacznie dłużej. 

Włączone sprzęgło na światłach 

Średni koszt naprawy to 3000 zł – wielu kierowców stoi na światłach na pierwszych biegu z wciśniętym sprzęgłem. Wszystko po to, aby ruszyć spod świateł szybciej, gdy tylko zapali się zielone. Może to spowodować przedwczesne zużycie drogich części, co skutkuje koniecznością wymiany. 

Jazda z ręką na drążku zmiany biegów 

Kierowcy samochodów z silnikami benzynowymi czy typu Diesel wyposażonymi w manualną skrzynię często pozostawiają rękę opartą na drążku zmiany biegów. – Najlepszym nawykiem, jaki można sobie wyrobić, jest szybka zmiana biegu i powrót prawej ręki na kierownicę – dodaje ekspert. Średni koszt naprawy to 1600 zł. 

benzyna diesel lpg autogaz ceny paliw paliwo wzrost cen podwyżki
fot. freepik.com – user14919810

Ostre i późne hamowanie 

Hamulce są najważniejszym elementem bezpieczeństwa twojego samochodu, więc należy traktować je z szacunkiem. Używanie ich z niepotrzebną siłą podczas gwałtownego hamowania może spowodować konieczność przedwczesnej wymiany. Średni koszt wymiany tarczy i klocków hamulcowych wynosi 1400 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News