Kierowco! Zatankowałeś do swojego auta to paliwo? Czeka cię rachunek nawet na 1700 zł!

Kierowco! Zatankowałeś do swojego auta to paliwo? Czeka cię rachunek nawet na 1700 zł!

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar

Podaj dalej

Paliwo E10 jest coraz bardziej popularne w wielu miejscach, także kierunkach wakacyjnych obieranych przez Polaków. Nowe paliwo może jednak okazać się bardzo kosztowne dla niektórych kierowców. Rachunek za gapiostwo lub po prostu niewiedzę może wynieść nawet 1700 zł! 

Uważaj na to paliwo!

Niektórzy kierowcy starszych samochodów mogą ponieść wysokie koszty, bowiem paliwo E10 nie jest przystosowane do ich samochodów. Bardziej przyjazne dla środowiska paliwo jest wprowadzane przez kolejne europejskie kraje, a kierowcy muszą uważać, co tankują do swoich samochodów. 

Około 1 miliona samochodów w samej WIelkiej Brytanii nie będzie w stanie jeździć na nowym paliwie. Oznacza to, że ich kierowcy będą musieli używać dużo droższego paliwa premium E5. 

Paliwo, jakie znamy dziś, zostało wprowadzone na rynek 1997 roku i tak prędko nie zniknie ze stacji benzynowych. Jednak będzie ono dużo droższe. Eksperci zaznaczają, że modernizacja samochodów nieprzystosowanych do nowego paliwa będzie kosztować średnio 1700 zł od samochodu. 

E10 nie dla każdego

Eksperci podkreślają, że kierowcy mogą albo zlecić „aktualizację” swojego samochodu pod paliwo E10 za 1700 zł, albo nadal używać droższego paliwa. Ta ostatnia opcja ma kosztować właścicieli samochodów rocznie około 200 zł. W zależności od samochodu, modernizacja pod paliwo E10 może kosztować nawet do 2500 zł. Koszt wymiany części będzie różnić się w zależności od marki i modelu starszego samochodu. 

– Jeśli właściciele starszych samochodów nadal będą używać benzyny E5, mogą zapłacić dodatkowe 200 zł rocznie za samo paliwo. Nasze najnowsze dane pokazują, że modernizacja starszego auta przez specjalistę może kosztować łącznie 1700 zł. Choć jest to większa kwota do zapłaty z góry, będzie można przejść na E10. Nie trzeba będzie wtedy ponosić wyższych kosztów przy każdym tankowaniu.

Wakacyjny wyjazd? Bądź czujny

Polskim kierowcom wybierającym się w te wakacje w podróż samochodem po Europie zalecamy ostrożność. W coraz większej liczbie państw Unii Europejskiej paliwo E10 staje się standardem, a nie każdy samochód jest do niego dostosowany. Zatankowanie samochodu złym paliwem może wiązać się z jeszcze wyższymi kosztami niż 1700 zł, więc bądźcie czujni. 

Jakie samochody nie mogą korzystać z nowego paliwa E10? Pełną listę dopuszczonych aut znajdziecie poniżej. Jeśli nie ma tam waszego modelu, uważajcie. 

Tych używanych samochodów nie kupuj pod żadnym pozorem! Zostaną „wycofane” jeszcze przed zakazem Diesla [LISTA]

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News