Kierowco, ten przycisk zwiększa apetyt na paliwo o 20%! Jak z niego korzystać, żeby nie tracić pieniędzy?

Kierowco, ten przycisk zwiększa apetyt na paliwo o 20%! Jak z niego korzystać, żeby nie tracić pieniędzy?

paliwo-mandat-za-zbyt-wysokie-spalanie

Podaj dalej

Podczas nadchodzących upałów, wielu kierowców może pomyśleć o otwarciu okien lub włączeniu klimatyzacji. Wszystko po to, aby nieco się schłodzić – co logiczne. Trzeba jednak uważać, bowiem nieuważne korzystanie z tego przycisku zwiększa apetyt na paliwo. Nawet o 20%. 

Otwarte okna i klimatyzacja – zwiększają apetyt na paliwo

samochód paliwo benzyna diesel oszczędności spalanie
fot. pixabay

Temperatury w całym kraju wciąż osiągają rekordowe poziomy, a wkrótce zbliża się kolejna fala upałów. Wielu kierowców pomyśli o sięgnięciu po przycisk klimatyzacji, aby się schłodzić. Ale kierowcy muszą pamiętać, że może to zwiększyć apetyt na paliwo nawet o 20%. 

Biorąc pod uwagę, że kierowcy w całym kraju borykają się z wysokimi cenami za paliwo, wielu z nich nie będzie chciało zwiększać zużycia. Choć w nadchodzących tygodniach możemy spodziewać się spadków cen, wielu z nas wciąż będzie szukało sposobów na oszczędzenie.

Podczas jazdy w cieplejszą temperaturę wielu kierowców zapewno otworzy swoje okna lub włączy klimatyzację. Jednakże, obie opcje mają duży wpływ na zużycie i większość kierowców nawet nie jest tego świadoma. 

Jaki jest zatem złoty środek?

inflacja ceny paliwo
fot. pixabay

Klimatyzacja jest bardzo energochłonna, a otwarte okna mogą zwiększyć opór powietrza, sprawiając, że samochód pracuje ciężej i szybciej spala paliwo. Choć można użyć obu technik, są punkty, w których jedno lub drugie jest bardziej korzystne. 

Chris Evans, szef ds. treści w leasing.com podkreślił korzyści płynące z używania klimatyzacji i otwierania okien. Odwołał się do badania przeprowadzonego w 2004 roku przez Society of Automotive Engineers, które dotyczyło wpływu otwartych okien na klimatyzację w większych sedanach i SUV-ach. 

W badaniu było wiele zmiennych, w tym stopień otwarcia okien, aerodynamika różnych samochodów oraz czas używania klimatyzacji. Evans powiedział: – Pomyłka może mieć znaczący wpływ na oszczędność paliwa. Korzystanie z klimatyzacji może zwiększyć zużycie nawet o 10%, ale otwieranie okien przy wyższych prędkościach nawet o 20%. 

mercedes-c-300-e-spalanie-paliwo
fot. Mercedes

Najgorzej w samochodach hybrydowych

Przeprowadzono również szereg innych badań, z których jedno wykazało, że zużycie paliwa w hybrydach jest bardziej narażone na działanie klimatyzacji niż w konwencjonalnych. Dalsze badania wykazały, że ich zużycie było o dwa razy większe. 

Granica to prędkość około 70 km/h. Jeśli jedziemy wolniej, korzystajmy z otwartych okien. Gdy jedziemy jednak zderzak w zderzak, unikajmy korzystania z klimatyzacji i otwierania okien. Wiemy, że w gorących warunkach może to być niewygodne, więc rozwiązaniem może być włączenie klimatyzacji, ale zamknięcie otworów wentylacyjnych. Klimatyzacja po prostu przetwarza powietrze w kabinie, zamiast czerpać z zewnątrz. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News