Kierowco! Czy na pewno założyłeś "właściwe" opony zimowe? Mandat 500 zł to przy tym pikuś!

Kierowco! Czy na pewno założyłeś "właściwe" opony zimowe? Mandat 500 zł to przy tym pikuś!

Podaj dalej

Bestia ze wschodu już na dobre zagościła na naszych drogach, a wielu kierowców w Polsce zignorowało zmianę opon na zimowe. Wszak nikt nie spodziewał się tak intensywnego ataku zimy. Za jazdę na letnich oponach w takich warunkach grozi nam coś dużo gorszego niż mandat 500 zł. 

opony

Co na temat jazdy na letnich oponach mówią przepisy? Czy za to grozi kierowcom mandat? I wreszcie, jak wyglądają przepisy w innych krajach Unii Europejskiej? 

Opony to jeden z kluczowych elementów naszych samochodów. Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo nasze i wszystkich innych użytkowników ruchu drogowego. Ogumienie stanowi jedyny element styku samochodu z nawierzchnią, więc o jego odpowiedni stan powinien zadbać każdy odpowiedzialny kierowca. 

Opony zimowe – za co grozi nam mandat?

Nowe opony mają bieżnik o głębokości od 6,5 mm do 8 mm. W świetle polskiego prawa, aby nie dostać mandatu, nasze ogumienie musi mieć bieżnik większy niż 1,6 mm. W przypadku opon zimowych ta wartość może być jednak niewystarczająca. Eksperci radzą, aby zimówki miały około 4 mm bieżnika. 

KIEROWCO! NIE MASZ OPON NA ZIMĘ LUB LATO? TERAZ SĄ NAJLEPSZE PROMOCJE

Według danych Komendy Głównej Policji ponad 25% pojazdów, które brały udział w wypadkach, miało stwierdzoną niesprawność techniczną samochodu. Z tego powodu w tym roku czekają nas częstsze kontrole ogumienia… a także wysoki mandat za nieprawidłowości. Jeśli nasze zimówki będą miały poniżej 1,6 mm bieżnika, grozi nam mandat w wysokości nawet do 500 złotych. 

wymiana opon na zimowe

Większość kierowców zapomina o tym, że mandat do 500 złotych możemy dostać także za różne opony na przedniej lub tylnej osi. Opony nie mogą także wystawać poza obrys pojazdu. Co prawda w przypadku opon zimowych nie będzie to częste, jednak warto pamiętać, że dołożenie dystansów może wiązać się z mandatem. 

Obowiązek jazdy na oponach zimowych 

Przypominamy również, że Polska pozostaje jednym z 13 europejskich krajów, w którym nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Jeśli więc wasze opony letnie będą w dobrym stanie, nie otrzymacie mandatu. Stanowczo jednak odradzamy tego typu praktyk. Pomijając już kwestie bezpieczeństwa, letnie opony w zimie po prostu szybciej się niszczą. 

Nawet jeśli na drodze nie ma śniegu, a temperatura powietrza oscyluje w granicach 0 st. Celsjusza, opony letnie są bardzo złym wyborem. Nowoczesne opony składają się z ponad 200 elementów, które współpracują ze sobą i zapewniają bezpieczeństwo kierowcom. 

opony-prosty-trik-zaoszczedzic-pieniadze

Podsumowując, jazda na letnich oponach w zimie to skrajna nieodpowiedzialność, za którą grozi nam najgorsza kara. Wyobraźcie sobie tylko, że musicie wykonać awaryjne hamowanie na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze, a wasze opony odmawiają wtedy posłuszeństwa.

KIEROWCO! NIE MASZ OPON NA ZIMĘ LUB LATO? TERAZ SĄ NAJLEPSZE PROMOCJE

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News