KIEROWCO! Masz takie tablice rejestracyjne? Od piątku zmiana przepisów i ogromny mandat!

KIEROWCO! Masz takie tablice rejestracyjne? Od piątku zmiana przepisów i ogromny mandat!

Podaj dalej

Masz założone na swoim samochodzie takie tablice rejestracyjne? Od piątku wchodzą w życie nowe przepisy, a niewłaściwie założone „blachy” będą oznaczać duży mandat. Kierowcy od dłuższego czasu chętnie zakładają takie tablice na swoje samochody, jednak od piątku 4 grudnia będą w ten sposób łamać prawo. 

Duży mandat i problemy z przeglądem

mandat

Małe tablice rejestracyjne są przeznaczone głównie dla samochodów sprowadzonych z USA lub z Japonii. Konstrukcja tych samochodów przewiduje mniejsze tablice rejestracyjne, jednak „Janusze tuningu” upodobali sobie zakładanie ich nawet do samochodów kupionych w Europie. 

Kierowcy odwiedzając Wydział Komunikacji Urzędu Miasta w celu zarejestrowania nowego pojazdu mogli po prostu zaświadczyć, że „potrzebują” mniejszych tablic rejestracyjnych. Urząd takowe blachy wydawał, a kierowcy chętnie zakładali je na swoje samochody. 

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Małe tablice rejestracyjne przysługują kierowcom posiadającym samochód z miejscem pod tablicę o zmniejszonych wymiarach, czyli głównie z rynku amerykańskiego, japońskiego lub południowoamerykańskiego. Kierowcy w Polsce nie posiadający przeznaczonego samochodu do tego typu tablic decydowali się składać fałszywe oświadczenia, aby pozyskać mało dostępny produkt i wyróżniać się w tłumie innych pojazdów.

male-tablice-rejestracyjne

Część kierowców w Polsce decydowało się nawet na… kupno szpachli i nałożenie jej na klapę bagażnika lub zderzaka. Na szczęście od piątku 4 grudnia takie praktyki będą surowo karane. 

Małe tablice rejestracyjne nie przejdą przeglądu

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Od piątku 4 grudnia w art. 60 Prawa o ruchu drogowym pojawią się dwa nowe podpunkty. Chodzi o zakaz:

3a) umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone
3b) umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej;”

Marcin Barankiewicz, prezes zarządu PISKP: – W praktyce oznacza to, że od piątku 4 grudnia 2020 r. każdy samochód z wnęką dla dużych tablic rejestracyjnych, ale z zamontowanymi zmniejszonymi, nie będzie mógł pozytywnie zakończyć badania technicznego

tablice-rejestracyjne-mandat

Nie tylko przegląd. Czeka też mandat

Kierowcy, którzy nie dostosują się do tego prawa, będą narażeni także na mandat. Policja podczas kontroli drogowej nie tylko będzie mogła zabrać dowód rejestracyjny, ale także nałożyć karę pieniężną. 

Źle umieszczone, lub po prostu złe tablice rejestracyjne stanowią niezgodność pojazdu ze stanem technicznym. Za takie naruszenie kodeksu drogowego taryfikator przewiduje mandat w wysokości od 200 do 500 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News