Kierowco, masz benzynę lub Diesla? W najbliższym czasie możesz spać spokojnie! Mało kto o tym wie

Kierowco, masz benzynę lub Diesla? W najbliższym czasie możesz spać spokojnie! Mało kto o tym wie

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar

Podaj dalej

Nadchodzące miesiące będą wyjątkowo dobre dla kierowców poruszających się samochodami benzynowymi lub typu Diesel. Nadchodząca zima oznacza tylko jedno – wasze silniki spalinowe będą emitować zdecydowanie mniej toksycznych cząstek. Jak to możliwe? Benzyna i Diesel trują mniej!

diesel-benzyna-unia-europejska-2030

Benzyna i Diesel mniej trujące

Ziemia robi się z roku na rok cieplejsza, co jest złą wiadomością z wielu powodów. Okazuje się, że wyższe temperatury oznaczają znacznie więcej toksycznych zanieczyszczeń wypluwanych przez tradycyjne silniki spalinowe. 

Gdy temperatura powietrza wzrasta do około 30 stopni Celsjusza, silniki benzynowe i typu Diesel emitują wielokrotnie wyższe niż średnie emisje dozwolone zgodnie z przepisami UE. Nadchodząca zima oznacza jednak, że kierowcy mogą spać spokojnie. 

Naukowcy „The Real Urban Emissions” (TRUE) przeprowadzili badanie z wykorzystaniem fantazyjnych, nowoczesnych laserów. Zmierzyli rzeczywistą emisję tlenku azotu, cząstek stałych i CO2 przez ponad 180 000 pojazdów, w tym autokarów i autobusów. Wszystko odbyło się przy współpracy burmistrz Paryża, Anne Hidalgo. 

volkswagen-diesel-benzyna-unia-europejska

Odkrycia są niepokojące

Nawet modele najbardziej zgodne z nowymi emisjami Euro 5 i Euro 6 emitowały od 20 do 30 % więcej tlenków azotu w temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza. Motocykle emitowały z kolei 11 razy więcej dwutlenku węgla i 6 razy więcej tlenku azotu niż przeciętny samochód osobowy (w przeliczeniu na kilogram spalonego paliwa). Ale musimy pamiętać, że jednoślady spalają znacznie mniej paliwa.

– Wyniki pokazują, że w szczególności przekroczenie poziomu emisji przez samochody z silnikami benzynowymi i typu Diesel rośnie w wyższych temperaturach. To tylko potęguje poważny wpływ nadmiernych emisji spalin na zdrowie i środowisko – czytamy w raporcie. 

Poziom 30 stopni jest szczególnie godny uwagi, bowiem co raz więcej europejskich miast regularnie go przewyższa. – W miarę nasilania się skutków zmian klimatycznych, liczba upalnych dni w Europie będzie rosła – ostrzega TRUE. 

stacja benzynowa benzyna diesel paliwo

Na szczęście przed nami kilka miesięcy mrozów i zimnych temperatur. To oznacza, że kierowcy mogą spać spokojnie, mając świadomość, że nie trują środowiska ponad normę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News