Google Maps z kluczową aktualizacją dla Polski! Dzięki niej twoje rachunki za benzynę lub Diesel spadną o 30%

Google Maps z kluczową aktualizacją dla Polski! Dzięki niej twoje rachunki za benzynę lub Diesel spadną o 30%

Google Maps z kluczową aktualizacją dla Polski! Dzięki niej twoje rachunki za benzynę lub Diesel spadną o 30%

Podaj dalej

Mniej więcej rok temu Google Maps wprowadził aktualizację, która umożliwiała kierowcom wyszukiwanie najoszczędniejszych i najszybszych tras. Do tej pory funkcja ta działała jednak tylko na terenie USA i Kanady. Od teraz pojawi się także w Europie i zawiera kilka nowych funkcji. Jeśli masz benzynę lub Diesel, będziesz zachwycony. 

Google Maps z kluczową aktualizacją

google maps facebook instagram whatsapp awaria
fot. pixabay

Funkcja, która została wprowadzona w Niemczech w zeszłym miesiącu, będzie teraz dostępna w 40 europejskich krajach. Oprócz Francji, Irlandii, czy Hiszpanii, na liście znalazła się także Polska. 

Google Maps wykorzystuje dane z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA oraz z Europejskiej Agencji Środowiska. Nie zabrakło też informacji zebranych przez samą aplikację w celu opracowania modeli uczenia maszynowego w celu znajdowania tras, które zużywają mniej paliwa. 

Aby uwzględnić różnorodność dostępnych w Europie paliw, użytkownicy mogą wybrać, jakim pojazdem jeżdżą. Dzięki temu aplikacja znajdzie jeszcze bardziej wydajną trasę. Oznacza to, że silniki typu Diesel są bardziej wydajne przy prędkościach autostradowych, a hybrydy nadają się bardziej do jazdy miejskiej z niską prędkością. Dzięki temu Google Maps wybierze najbardziej ekologiczną i ekonomiczną trasę. 

youtube google maps gmail telefon android
fot. pixabay

Benzyna i Diesel spalą nawet o 30% mniej!

Google w swojej informacji podaje przykład trasy z Athlone do Limerick w Irlandii. Kierowcy mogą wybrać między trasą o 9 minut szybszą lub taką, dzięki której zużyją o 30% mniej paliwa. Szacuje się, że w USA i Kanadzie udało się zaoszczędzić ponad 0,5 miliona ton emisji CO2 od czasu wprowadzenia aktualizacji. To równoznaczne z całkowitym usunięciem z dróg 100 000 pojazdów z silnikami spalinowymi. 

Oprócz opcji wyznaczania tras, Google Maps wprowadza również nowe usługi dla elektryków. Wpisując w wyszukiwarkę stacje ładowania pojazdów elektrycznych, właściciele zobaczą nie tylko te w pobliżu. Będą mogli także poznać typy portów, prędkości ładowania, a w niektórych przypadkach, czy ładowarki są obecnie wolne. 

Jeśli to jeszcze mało, Google Maps wprowadził także zmiany dotyczące chodzenia pieszo. W aplikacji znajdziemy teraz strzałkę w stylu gier wideo, która wskazuje właściwy kierunek. Dostępnych jest rownież więcej informacji o transporcie publicznym, w tym o tym, jak ruchliwa jest dana forma transportu, czy są ułatwienia dla wózków inwalidzkich i jak dostać się na swój przystanek. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News