Każdy Diesel z wiekiem traci moc. Co zrobić, żeby temu zapobiec? To bardzo proste!

Każdy Diesel z wiekiem traci moc. Co zrobić, żeby temu zapobiec? To bardzo proste!

diesel

Podaj dalej

Silniki typu Diesel znane są ze swoich długotrwałych właściwości podczas długich podróży i lat użytkowania. Ale nawet silnik wysokoprężny z wiekiem będzie tracić moc – czy to podczas dużego obciążenia, czy po mocnym „zagrzaniu”. Co może być tego przyczyną i jak temu zapobiec?

Diesel jest długowieczny, ale jak każdą inną jednostkę spalinową, dotyka go również utrata mocy. Po paru latach silnik wysokoprężny może produkować nawet o kilka/kilkanaście koni mechanicznych mniej. Co może być tego przyczyną?

diesel filtr paliwa

Zatkany filtr paliwa

Filtr paliwa usuwa zanieczyszczenia z oleju napędowego, dzięki czemu nie dostają się one bezpośrednio do silnika. Jeśli filtr paliwa jest zatkany, nie będzie w stanie prawidłowo odfiltrowywać zanieczyszczeń. To doprowadzi ostatecznie do odczuwalnej utraty mocy. 

Zatkany układ wydechowy

To bardzo skomplikowany układ, składający się z katalizatora, filtra DPF, tłumika i wydechu. Jest odpowiedzialny za ograniczanie ilości zanieczyszczeń wytwarzanych przez spaliny. Jeśli rura miałaby się zatkać, osłabi to moc silnika. 

Brudny filtr powietrza 

Silniki typu Diesel wytwarzają moc dzięki mieszance benzyny i powietrza. Zasysane z zewnątrz przechodzi przez filtr, aby nie dopuścić brudu, owadów i innych zanieczyszczeń. Jeśli filtr powietrza nie był czyszczony lub wymieniany od dłuższego czasu, uniemożliwi to silnikowi wytworzenie wystarczającej mocy. 

Brudne świece zapłonowe

Z czasem na świecach mogą gromadzić się osady węgla. Może to powodować problemy z odpalaniem silnika, lub do przerw w zapłonie. Ostatecznie może to mieć także wpływ na utratę mocy. 

Słaba kompresja

Do prawidłowego działania silnik typu Diesel wymaga dobrego sprężania cylindra. Im niższa kompresja, tym mniej mocy będzie miał silnik. 

Jeśli w twoim silniku typu Diesel występuje utrata mocy, możesz wypróbować kilka rozwiązań: 

1. Wymień olej 

Olej silnikowy może stać się lepki, jeśli nie jest regularnie wymieniany. To utrudni jego poruszanie się wewnątrz silnika. Może to doprowadzić do zatkania i ogrólnych problemów z systemem. Ponadto, twój silnik będzie wymagał większej mocy aby przepuścić zagęszczony olej. Regularna wymiana oleju to jeden z najłatwiejszych sposobów radzenia sobie z utratą mocy. 

2. Używaj paliwa wysokiej jakości 

Paliwo niższej jakości wiąże się z większym ryzykiem zanieczyszczenia. Dlatego też warto zainwestować w jak najlepszy olej napędowy. 

3. Wyczyść/wymień filtry 

Filtr paliwa i powietrza mogą mieć ogromny wpływ na pracę silnika, więc należy je regularnie sprawdzać i serwisować. Najlepiej dokonywać wymiany razem z wymianą oleju. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News