Tablice rejestracyjne - musisz to zrobić zanim będzie za późno! Mandat to nawet 10 tys. złotych

Tablice rejestracyjne - musisz to zrobić zanim będzie za późno! Mandat to nawet 10 tys. złotych

Tablice rejestracyjne – musisz to zrobić zanim będzie za późno! Mandat to nawet 10 tys. złotych

Podaj dalej

Tablice rejestracyjne to jeden z elementów pozwalających na zidentyfikowanie właściciela danego samochodu. Na ich podstawie policja, IDT czy straż miejska mogą wystawiać mandaty za prędkość, parkowanie, czy inne wykroczenia z kodeksu ruchu drogowego. A już wkrótce kierowcy będą musieli w określonych momentach zasłaniać swoje tablice rejestracyjne. 

Chroń swoje tablice rejestracyjne – także online!

przepisy-naklejka-tablice-rejestracyjne
fot. freepik

Policja i kilku sfrustrowanych właścicieli samochodów zidentyfikowało nowe zagrożenie dla kierowców. Przestępcy używają drukarek 3D do robienia kopii prawdziwych tablic rejestracyjnych i ukrywania swojej tożsamości podczas popełniania przestępstw. 

Australijskie ABC News donosi, że ofiary tej formy kradzieży tożsamości zgłaszają się, zdając sobie sprawę, że ich tablice rejestracyjne zostały skopiowane. Niestety, ale zdarza się to dopiero po otrzymaniu mandatów, grzywien, a czasami konfrontacji z policją. 

Braden Rawlinson, mieszkaniec stanu Victoria powiedział, że umieścił zdjęcia Holdena Cruze swojej babci w Internecie. Próbował po prostu sprzedać jej samochód. Niestety nie pomyślał o tym, aby zakryć tablice rejestracyjne. Miesiąc później do jego drzwi zapukała policja mówiąc, że samochód brał udział w potrąceniu, włamaniu i kradzieży paliwa. Oskarżyli go o te obronie, ponieważ samochód był w jego posiadaniu. 

Na szczęście miał alibi

tablice-rejestracyjne 6 mandatów

Na szczęście mógł udowodnić, że był na wakacjach podczas gdy popełnione zostały te przestępstwa. Miał także nagrania z kamery bezpieczeństwa potwierdzające, że samochód w tym czasie stał pod domem. To dało mu niepodważalne alibi. Dopiero wtedy policja zorientowała się, że tablice rejestracyjne musiały zostać skopiowane. 

Publikowanie zdjęć samochodu w internecie nie jest jednak jedynym sposobem na umożliwienie przestępcom dostępu. Inna ofiara tego typu przestępstwa z Brisbane powiedziała ABC News, że pomyślała, że przestępcy musieli zrobić zdjęcie tablicy rejestracyjnej jej VW Polo, gdy samochód był zaparkowany na ulicy. 

– Muszą włóczyć się po okolicy, szukając samochodów identycznych do ich. Nigdy o tym nie słyszałam i byłam zaskoczona, że ktoś to zrobił – powiedziała. W jej przypadku ktoś „zarobił” ponad 10 000 zł na mandatach za przekroczenie prędkości z jej tablicami rejestracyjnymi. Po obejrzeniu zdjęć powiedziała, że nie było wyraźnych oznak, że to podróbka. A to oznacza, że kierowcy mogą zrobić naprawdę niewiele, aby się chronić. 

Mandat może być koszmarnie wysoki

Andrew Kirk, główny badacz techniczny Royal Automobile Club: – Jeśli przesyłasz zdjęcia lub filmy swojego pojazdu online, upewnij się, że zamazujesz tablice rejestracyjne. Dobrym pomysłem jest również parkowanie na strzeżonym parkingu lub w garażu, gdy tylko jest to możliwe. Parkowanie na ulicy lub na podjeździe daje przestępcom łatwiejszy dostęp do kradzieży tablic rejestracyjnych. 

Choć te wszystkie praktyki mogą pomóc, policja przyznaje, że złodzieje mogą „skopiować” tablice rejestracyjne nawet na parkingu sklepu spożywczego czy w innym miejscu publicznym. Stan Victoria ogłosił już, że wykona tablice rejestracyjne z wbudowanymi hologramami. Trudne do idealnego odtworzenia, powinny ułatwić wykrywanie podróbek. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News