Jednorazowy dodatek na paliwo w wysokości 500 zł. Zapisy tylko do 28 lutego - pieniądze bezpośrednio na konto

Jednorazowy dodatek na paliwo w wysokości 500 zł. Zapisy tylko do 28 lutego - pieniądze bezpośrednio na konto

zus-nowe-swiadczenie-3010zl

Podaj dalej

W obliczu wysokich cen za paliwo rządzący starają się jak mogą, aby ułatwić życie kierowcom. Jednorazowy dodatek na tankowanie w wysokości 500 zł ma pomóc kierowcom wejść w Nowy Rok, jednak premia nie będzie przeznaczona dla wszystkich. Dopłata będzie bowiem ograniczona tylko do osób o najniższych dochodach. 

Pieniądze „nie tylko” na paliwo

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Ceny za benzynę i olej napędowy poszybowały w zeszłym roku do rekordowych sum. Sytuacja wyglądała fatalnie w całej Europie, gdzie kierowcy w szczytowym momencie musieli płacić za paliwo nawet 10 zł za litr. To zmusiło rządzących praktycznie wszystkich państw Unii Europejskiej do działania. 

Francuzi wprowadzili zniżkę w wysokości 30 centów, która obowiązywała od 1 września 2022 r. W połowie listopada została jednak zmniejszona do 16 listopada, a 31 grudnia została całkowicie wstrzymana. 

Na jej miejsce pojawił się jednorazowy dodatek na paliwo w wysokości 500 zł wypłacany dziesięciu milionom Francuzów o najniższych dochodach. To aż 50% gospodarstw domowych, których mieszkańcy muszą dojeżdżać do pracy własnym samochodem. 

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

Takie rozwiązanie ma sens?

Aby otrzymać dodatek na paliwo, konieczne będzie złożenie wniosku o jego przyznanie na stronie podatkowej. Możliwy będzie również kontakt telefoniczny lub wizyta w urzędzie skarbowym. Kierowcy otrzymają do wypełnienia formularz, w którym będą musieli podać kilka informacji. 

Ważny będzie numer identyfikacji podatkowej, a kierowcy będą wypisywać oświadczenie wskazując, że korzystają z samochodu na dojazdy do pracy. Bon na paliwo będzie jednak ograniczony czasowo – od 16 stycznia do 28 lutego. 

500 zł zostanie wypłacone bezpośrednio na konto bankowe, które kierowcy podadzą organom podatkowym. Nie będzie to więc czek, który będzie można wykorzystać tylko na stacjach paliw. Gdy już kierowcy dostaną pieniądze, nikt nie będzie sprawdzał, na co je wydamy. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News