Od 1 lipca nowa opłata za wjazd do miasta. Kierowcy za każdym razem będą musieli kupić bilet za 22 zł 

Od 1 lipca nowa opłata za wjazd do miasta. Kierowcy za każdym razem będą musieli kupić bilet za 22 zł 

samochód kradzież kradzieże aut auto litwa

Podaj dalej

Opłata za wjazd do miasta to temat, który wzbudza wśród kierowców wiele kontrowersji. Samorządy argumentują jednak o konieczności zmniejszenia ruchu samochodów w ścisłych centrach miast, wprowadzając tym samym opłatę, która ma zniechęcić kierowców przed wjazdem. Od 1 lipca wybierając się w podróż warto będzie rozważyć opcję komunikacji miejskiej. 

Jednorazowa opłata za wjazd do miasta

Obowiązkowa opłata dla kierowców ponad 15 zł miesięcznie
fot. freepik.com – Roman Babakin

Opłata za autostradę, za paliwo, a teraz jeszcze do całego rachunku doliczyć będziemy musieli wjazd do centrum miasta. Dlatego od 1 lipca warto będzie rozważyć zostawienie samochodu na parkingu, a do ścisłego centrum miasta udać się komunikacją miejską lub spacerem. 

Wyjazd samochodem na wakacje to bardzo praktyczny pomysł, szczególnie jeśli podróżujemy z rodziną. 1 lipca Polacy tłumnie ruszą na upragniony wypoczynek swoimi samochodami. Taka opcja pozwala bez większego problemu zapakować trójkołowe rowerki, dmuchane materace, czy wózki dziecięce. Przy obliczaniu kosztów podróży nie należy jednak uwzględniać tylko hotelu i paliwa. 

W zależności od miejsca wypoczynku trzeba będzie uiścić także opłatę drogową. W wielu krajach europejskich opłata zależna jest od długości przejazdu, w innych wymagana jest winieta. A może być jeszcze drożej, bo niektóre miasta pobierają opłatę miejską za wjazd do centrum. 

Dokładnie sprawdź, gdzie będziesz jechał

podatek podatki samochód kierowca samochodów elektryczny spalinowy opłata
fot. freepik

Np. We Włoszech obowiązuje opłata – Mediolan pobiera pieniądze za przejazd w strefie C z ograniczonym ruchem w centrum miasta. Jak informuje ADAC, samochody benzynowe o normach emisji spalin od 0 do 2, a także pojazdy z silnikiem Diesla spełniające normy Euro od 0 do 5, generalnie mają zakaz wjazdu. Dla wszystkich pozostałych samochodów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 19:30 wymagany jest bilet wjazdu. Wjazd możliwy jest w 43 monitorowanych punktach. 

Opłata dzienna wynosi 22 zł, ale są też bilety kilkudniowe za 135 lub 270 złotych. Dostępne są w sklepach tabachhi, kioskach, automatach lokalnego transportu publicznego, czy biletomatach parkingowych. Bilety można kupić także za pośrednictwem SMS-a. A jeśli przypadkiem wjedziesz do strefy możesz kupić bilet odroczony w kwocie 66 zł do 7 dni później. 

Warto zatem przed wyjazdem w dane miejsce dokładnie sprawdzić jakie przepisy obowiązują, a także gdzie znajduje się nasz hotel. Wjazd do centrum miasta i opłata z tego tytułu mogą być bowiem bardzo drogie. Przykładowo, w Antwerpii tka opłata dzienna wynosi aż 157 złotych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News