W dzisiejszych czasach laptop jest niezbędny dla uczniów i studentów. Dzieje się tak, ponieważ obecnie, jeśli chodzi o studia, rozrywkę, gry wideo i automaty do gier, internet i technologia jako całość są świetnymi sojusznikami. Jednak w zależności od potrzeb danego studenta dany laptop będzie mniej lub bardziej odpowiedni dla niego. Tak więc wybór najlepszych urządzeń dla studentów może nie być tak prostym zadaniem.
Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Vulkan Bet
Niezależnie od tego, czy Twoja uczelnia obejmuje inżynierię, architekturę, administrację, rachunkowość, prawo, agronomię, medycynę, kierunki techniczne lub zawodowe, istnieje optymalnie skonfigurowany laptop, który może zaspokoić twoje potrzeby.
Kilka wskazówek dotyczących zakupu laptopa dla studenta
Ale nie podamy Ci dzisiaj konkretnych modeli. Wynika to z tego, że rynek zmienia się błyskawicznie i nasze porady już za pół roku okażą się nieaktualne. Dowiedz się, na co zwracać uwagę w laptopach, dzięki czemu będziesz mógł wybrać go samodzielnie!
Zakup notebooka (laptopa) jest często trudnym zadaniem. Model, który jest zbyt tani, może nie robić tego, czego potrzebujesz. Z drugiej strony drogi komputer może sprawić, że wydasz pieniądze zupełnie niepotrzebnie. Opcja pośrednia wydaje się być najmądrzejszym wyborem, ale tutaj także nie zawsze się to sprawdza.
Aby wybrać najbardziej odpowiedni notebook do swoich potrzeb, musisz przeanalizować główne cechy każdego ocenianego modelu i oszacować, o ile są dla Ciebie istotne. Ale jak to zrobić? Oto kilka porad:
Pamięć RAM
Wbrew pozorom jest to najważniejszy parametr laptopa. Nie procesor, ale właśnie pamięć RAM. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej ma Twój komputer, tym lepiej. Problem polega na tym, że często rozmiar ilość pamięci RAM jest niewystarczająca. W przypadku laptopa opartego, na przykład na Windows 10 lub 11, zalecane minimum to 4 GB pamięci, ale wtedy licz się z wolną i mało responsywną pracą urządzenia. Jeśli możesz liczyć na 8 GB pamięci RAM, zdecyduj się na ten model. Optymalna wartość zapewniająca komfortową pracę dla przeważającej większości zastosowań (nie licząc zaawansowanego modelowania inżynierskiego i graficznego) to 16 GB RAM.
Dla tych, którzy mają napięty budżet, wskazówką jest sprawdzenie u producenta lub sprzedawcy, czy istnieje możliwość łatwego rozszerzenia pamięci RAM notebooka. Możesz więc kupić model z 4 GB pamięci RAM i zwiększyć tę ilość później. Dość często jest to rozsądne posunięcie — pamięć można łatwo rozbudować, ale na przykład wymiana procesora z reguły jest niemożliwa. A jeśli już — to kosztowna.
Procesor
Bardzo wydajne procesory poradzą sobie z niemal każdą czynnością, ale sprawiają, że notebook jest drogi. Dlatego laptopy z mocnymi układami są bardziej odpowiednie dla tych, którzy pracują z wymagającymi programami (takimi jak narzędzia do edycji wideo lub AutoCAD) lub korzystają z wielu programów jednocześnie.
Jeśli potrzebujesz komputera do prostych zadań — takich jak dostęp do Internetu, korzystanie z pakietu Microsoft Office i odtwarzanie filmów lub gier, które nie są zbyt wymagające — laptop ze średniej półki może być najbardziej opłacalnym wyborem.
Opcje procesorów ograniczają się praktycznie do dwóch marek: Intel (lider rynku, dlatego występuje w większej liczbie modeli) oraz AMD.
Procesory Intel do laptopów sprowadzają się do następujących kategorii:
- Zaawansowane: Core i9 i Core i7;
- Średnie: Core i5;
- Podstawowe: Core i3.
Omijaj urządzenia z procesorami z rodziny Pentium i Celeron.
Natomiast układy od AMD to obecnie:
- Zaawansowane: Ryzen 7 i Ryzen 9;
- Średnie: Ryzen 5;
- Podstawowe: Ryzen 3.
Omijaj urządzenia z procesorami z rodziny Silver i Gold.
Warto również sprawdzić generację procesora, ponieważ te linie układów są z czasem aktualizowane. Im nowszy, tym lepiej, ale nie będziemy tutaj się to zagłębiać.
Przechowywanie danych: HDD i SSD
Nie zastanawiaj się dwa razy: preferuj notebooki z dyskiem SSD lub M.2. Ten typ komponentu do przechowywania danych jest znacznie szybszy niż tradycyjne dyski twarde (HDD). W Polsce bardzo często można znaleźć laptopy z dyskami SSD o pojemności zaledwie 120/128 GB. Te wielkości są ledwie wystarczające dla podstawowych zastosowań u większości osób, ale jeśli przechowujesz dużo danych (jak choćby zdjęcia i filmy), preferowany jest dysk SSD o pojemności 512 GB lub większej, mimo że ostateczna cena sprzętu wzrośnie zauważalnie.
Czy notebook w dobrej cenie i o świetnych parametrach, który chcesz kupić, jest dostępny tylko z HDD? W tych okolicznościach ciekawą opcją jest wymiana tego HDD na zakupiony osobno dysk SSD. Przekalkuluj takie rozwiązanie.
Oto optymalna naszym zdaniem i stosunkowo niedroga konfiguracja laptopa:
Parametr | Wartość |
Procesor | Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5 |
RAM | 8 lub lepiej 16 GB |
Dysk | SSD, minimum 256 GB, lepiej 512 GB |
Przekątna ekranu | 15,6” lub 17,3” (wybierz według własnych potrzeb) |
Rozdzielczość ekranu | 1920 x 1080 pikseli lub wyższa |
Ekran
W Polsce notebooki z ekranem o przekątnej 14 lub 15,6 cala są dość powszechne, ale istnieją inne opcje rozmiaru: 11,6 cala, 13,3 cala, 17 cali i tak dalej. Ale sama przekątna ekranu nie jest wyznacznikiem jakości: powinieneś wybrać tę wartość, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dla tych, którzy dużo podróżują ze swoim laptopem, ekran o przekątnej 14 cali lub mniej może być idealny, ponieważ ten parametr wskazuje, że sprzęt jest mały i przez to łatwy do przenoszenia w torbie lub plecaku.
Dla tych, którzy zamierzają pozostawić notebook przez większość czasu w domu lub w biurze, wskazane są większe modele, z ekranem o przekątnej co najmniej 15,6 cala, aby zapewnić użytkownikowi większy komfort wizualny.
Oprócz rozmiaru ważne jest, aby sprawdzić rozdzielczość wyświetlacza. Zaleca się, aby sprzęt dysponował rozdzielczością Full HD lub lepszy (o rozdzielczości minimum 1920 x 1080 pikseli), zwłaszcza jeśli ekran ma rozmiar 15,6 cala lub większy.
Wiele notebooków jest wyposażonych w ekran HD (na przykład 1280×720 pikseli lub 1366×768 pikseli). Ta rozdzielczość nie jest zła, ale wyższa rozdzielczość oznacza lepszej jakości obraz i przyjemniejszą pracę.
Układ graficzny (GPU)
Parametr istotny w zasadzie wyłącznie dla tych, którzy grają w gry wideo lub będą pracować z wymagającym oprogramowaniem graficznym (AutoCAD) itp. Tutaj będziesz musiał zasięgnąć bardziej specjalistycznych informacji, bo nawet pobieżny opis zagadnienia znacznie wykracza poza nasz dzisiejszy artykuł. Ale jeśli planujesz podstawowe wykorzystanie swojego komputera, jak Internet, tworzenie dokumentów, obróbka zdjęć itp., to możesz nie zwracać uwagi na kartę graficzną laptopa.