Jak długo Diesel lub benzyna mogą stać w miejscu bez jeżdżenia? Krócej niż ci się wydaje!

Jak długo Diesel lub benzyna mogą stać w miejscu bez jeżdżenia? Krócej niż ci się wydaje!

Diesel

Podaj dalej

Okres świąteczno-sylwestrowy to czas, kiedy nasze samochody benzynowe i typu Diesel jeżdżą mniej, niż na codzień. Czas potrzebny do uszkodzenia pojazdu w wyniku dłuższej przerwy w jeżdżeniu zależy od wielu czynników. Negatywny wpływ na stojący Diesel lub benzynę można zaobserwować wcześniej, niż mogłoby ci się wydawać. 

Przedświąteczne przygotowania skończone, praca skończona, obiady ugotowane. Wielu kierowców od świąt trzyma swoją benzynę i silniki typu Diesel zgaszone na parkingach. To jednak nie do końca najlepsza strategia. Oto elementy, które są najbardziej narażone na usterkę czy uszkodzenia. 

Paliwo

tankowanie diesel benzyniak

Czy wiesz, że benzyna zalegająca w baku może się zepsuć? Kiedy paliwo nie znajduje się w hermetycznym zamknięciu, reaguje z tlenem, który powoduje jej degradację. Proces ten rozpoczyna się po około 30 dniach. 

Zepsucie się całego zbiornika benzyny lub paliwa typu Diesel zajmie od trzech do sześciu miesięcy. Stare paliwo straci zdolność zapłonu silnika i stworzy lepkie osady, które mogą uszkodzić inne elementy układu paliwowego twojego samochodu.

Akumulator

diesel rozladowany akumulator

Jeśli często jeździsz swoim samochodem, akumulator powinien wystarczyć na okres od 3 do 5 lat. Ale kiedy twój samochód stoi w miejscu, akumulator rozładuje się już w ciągu dwóch czy trzech miesięcy. Czemu? Ponieważ podczas jazdy alternator nieustannie doładowuje akumulator, aby uzupełnić zużytą energię. 

Brak jazdy oznacza brak ładowania i rozładowany akumulator. Jeśli w swoim samochodzie masz już nieco starszą baterię, możesz odczuć problemy z rozruchem nawet po kilku dniach. 

Szkodniki

O tym często zapominamy, ale stojący w miejscu samochód może zostać domem dla niechcianych gości. Kiedy wprowadzą się – myszy, koty, lub kuny – mogą wyrządzić poważne szkody w pojeździe. 

Przeżuwanie kabli, plastiku i izolacji, aby zbudować gniazdo to nic dobrego. Gryzonie mogą wprowadzać się do waszego samochodu co noc. Im dłużej pozostaną tam w świętym spokoju, tym więcej szkód mogą wyrządzić. 

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News