Spalanie samochodu a rozmiar felg - czy to tylko mit? Porównał 19" i 20" cali - różnica jest kolosalna! [WIDEO]

Spalanie samochodu a rozmiar felg - czy to tylko mit? Porównał 19" i 20" cali - różnica jest kolosalna! [WIDEO]

spalanie-a-rozmiar-felg-tesla

Podaj dalej

Rozmiar felg ma ogromny wpływ na spalanie naszych samochodów, a „problem” ten dotyka właścicieli samochodów benzynowych, Diesla i elektrycznych. Jaka jest więc różnica w zasięgu samochodu na felgach w rozmiarze 19”, a rozmiarze 20”? Odpowiedź może być dla ciebie szokująca. 

Spalanie a rozmiar felg – czy to tylko mit?

spalanie-a-rozmiar-felg-tesla

Właściciel Tesli pokazał, jak ogromny wpływ na zasięg aut elektrycznych ma sam rozmiar kół. Spalanie benzyny i Diesla oczywiście też jest większe, im większe są nasze felgi. Ile kilometrów mniej możemy więc przejechać na większych felgach?

Większość z nas już dawno zapomniała te czasy, ale jeszcze kilkanaście lat temu samochody z felgami 13”, czy 14” nikogo nie dziwiły. Dziś rozmiary felg, ale także same samochody, niesamowicie urosły. Dziś nawet Skoda oferuje rozmiary 20” czy 21” do swoich samochodów w ramach wyposażenia opcjonalnego. 

A każdy z nas chce dużych felg do swojego wymarzonego samochodu – wszak to dzięki nim możemy wyróżnić się z tłumu, podkreślają też wygląd, ale kosztem komfortu. Spalanie również wzrośnie z większymi felgami. 

Benzyna, Diesel, czy elektryk – to działa tak samo

Dlatego też felgi powinny być jak najmniejsze, przecież spalanie to duży problem środowiskowy. Ale nikt nie chce małych felg, z wyżej wspomnianych powodów. W niektórych samochodach małe felgi wyglądają naprawdę kiepsko. W większości z nich nawet 16-calowe felgi wyglądają tak, jakby były zatopione w „wyszczerbieniach” nowego samochodu. A to oznacza, że zapotrzebowanie na energię i spalanie rośnie i rośnie. 

spalanie-a-rozmiar-felg-tesla

W miarę, jak motoryzacja skłania się ku elektor mobilności, rozmiar felg będzie miał coraz większe znaczenie. Ale prawa fizyki dotyczą jednakowo wszystkich typów samochodu. Rozmiar felg i szerokość opon mają więc porównywalny wpływ na opór toczenia, niezależnie czy jest to benzyna, Diesel czy elektryk. Tyle tylko, że jeśli mamy silnik spalinowy, będziemy mogli w kilka minut uzupełnić paliwo. A w przypadku elektryka… Cóż, sami wiecie. 

Zasięg spadł drastycznie

Znany YouTuber o pseudonimie Tesla Canuck postanowił sprawdzić to w prawdziwym świecie. Postawił obok siebie dwie takie same Tesle Model Y Long Range. Jeden z nich wyposażony był w standardowe 19-calowe felgi, natomiast drugi miał 20-calowe koła. Nie ma tu więc ogromnej przepaści, jak między 17” i 21”. Mówimy tylko o jednym calu, a wpływ jest absurdalnie duży. 

Oba samochody wyruszają jednocześnie na drogę testową o długości 50 mil (ok. 90 km), a jednym z aut jedzie żona YouTubera. We własnym aucie postawiła na wygląd, ale przy 20-calowych kołach ma znacznie niższą wydajność. W ramach testu różnica w zasięgu wyniosła 3,6 km, a przy pełnym naładowaniu przejechałaby aż 36 kilometrów mniej. To prawie 8% całkowitego zasięgu samochodu! Na podobne liczby wskazują również dane producenta, więc test możemy uznać jak najbardziej za wiarygodny. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News