PILNE: Ponad 2 mln złotych kary za "majstrowanie" przy silnikach typu Diesel! "To nie będzie tolerowane"

PILNE: Ponad 2 mln złotych kary za "majstrowanie" przy silnikach typu Diesel! "To nie będzie tolerowane"

peugeot-2008-suv-diesel

Podaj dalej

Kierowcy chętnie montowali urządzenia dwóch firm, zmieniające silniki typu Diesel. Teraz otrzymają one gigantyczne kary. Sąd Okręgowy USA we wschodnim dystrykcie Michigan wydał wyrok zaoczny przeciwko dwóm firmom z Waterford. 

Majstrowanie przy silnikach typu Diesel nielegalne

diesel-rura-wydechowa-filtr-dpf
fot. freepik

Firmy, o których mowa, to Diesel Ops LLC i Orion Diesel LLC. Obie otrzymały proponowaną karę cywilną w wysokości… 10 milionów dolarów. Stany Zjednoczone, za pośrednictwem Agencji Ochrony Środowiska, stwierdziły że w 2021 roku firmy naruszyły ustawę o czystym powietrzu. Produkowali, sprzedali i instalowali części na rynku wtórnym określane jako „urządzenia maskujące”. Urządzenia te mają na celu wyłączenie lub ominięcie wymaganych emisji spalin sterownika. 

Obie firmy są własnością jednego faceta, Nicholasa Piccolo, który został również ukarany grzywną w wysokości 455 tys. dolarów. Wszystko za sprawą braku odpowiedzi na żądanie informacji wydane zgodnie z sekcją ustawy o czystym powietrzu. 

Piccolo otrzymał również wyrok o wartości nieco poniżej 1 miliona dolarów. Ale te pieniądze zapłaci za rzekome nieuczciwe transfery z naruszeniem federalnej ustawy o procedurach windykacji długów. Przyszłą sprzedaż urządzeń oszukujących dla silników typu Diesel została również zakazana. 

peugeot-2008-suv-diesel
fot. Peugeot

Zanieczyszczają powietrze i szkodzą społeczności

– Urządzenia te naruszają wymagania dotyczące emisji Clean Air Act. Chronią zdrowie publiczne i środowiskowe, w tym poprzez ochronę wrażliwych społeczności. Ale te są nieproporcjonalnie dotknięte zanieczyszczeniem powietrza – powiedział zastępca prokuratora generalnego Todd Kim z Wydziału Środowiska i Zasobów Naturalnych Departamentu Sprawiedliwości. 

– Jednakże, Stany Zjednoczone będą energicznie egzekwować ustawę o czystym powietrzu, w tym zakaz używania nielegalnych urządzeń, które omijają kontrolę emisji i szkodzą środowisku i zdrowiu publicznemu. 

Ale to już koniec – urządzenia nie będą tolerowane

diesel-oplaty do samochodów
fot. freepik

– To działanie wysyła silny sygnał, że sprzedaż i instalowanie urządzeń oszukujących w pojazdach i silnikach typu Diesel nie będzie tolerowane – powiedział administrator regionu EPA, Debra Shore. – Systemy kontroli emisji w pojazdach mają na celu ochronę zdrowia publicznego poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia. Dlatego EPA zobowiązuje się do zapewnienia, że firmy przestrzegają ustawy o czystym powietrzu.”

Urządzenia tego typu zostały po raz pierwszy wykryte przez EPA w samochodach Volkswagena, ujawniając największy skandal dotyczący emisji spalin w historii.Doprowadziło to do wielu ruchów korporacyjnych w ramach Grupy VW, a także rozpoczęcia ogólnokrajowej rozprawy EPA przeciwko takim urządzeniom. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News