PILNE: Nowe przepisy dot. fotoradarów! Będzie 5 razy więcej mandatów: "Wielu kierowców będzie zaskoczonych"

PILNE: Nowe przepisy dot. fotoradarów! Będzie 5 razy więcej mandatów: "Wielu kierowców będzie zaskoczonych"

fotoradar-przepisy-mandat

Podaj dalej

Przepisy dotyczące pracy fotoradarów ulegną zmianie, a kierowcy muszą mieć się na baczności. Prawdopodobieństwo otrzymania mandatu będzie teraz dużo wyższe. Wszystko oczywiście po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć liczbę wypadków. Ale czy na pewno?

Nowe przepisy, dużo łatwiej o mandat

zdjecie fotoradar mandat

Jak informuje De Standaard, zmiany w sposobie działania fotoradarów we Flandrii i Walonii zwiększą prawdopodobieństwo otrzymania mandatu, gdy samochody przekroczą limit. We Flandii odcinki dróg z fotoradarami będą stale aktywne, a nie tylko przez połowę czasu. Ponadto, co najważniejsze, przepisy mówią o zerowej tolerancji. 

Wiele fotoradarów zrobi więc zdjęcie, gdy kierowca przekroczy limit błędu technicznego, a nie gdy przekroczy ustalony limit z prędkością większą o 10 km/h. Margines błędu technicznego zwykle wynosi 6 km/h dla prędkości poniżej 100 km/h i 6% dla prędkości powyżej tej wartości. 

Nowe przepisy oznaczają, że kierowca jadący 85 km/h w strefie „80” nie otrzyma mandatu. Ale jadąc 86 km/h, już tak. Wcześniej limit wynosił 10 km/h w każdym miejscu. 

70 km/h to 70 km/h

Ujawniamy listę 26 nowych fotoradarów

Belgijski minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne dotrzymuje obietnic dotyczących ograniczenia prędkości poprzez zmianę sposobu działania pułapek prędkości. 

– Obecna sytuacja, w której rząd ustala limit, ale z przyczyn praktycznych go nie egzekwuje… Jest niewytłumaczalna w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedział dla De Standard Tom Brijs, profesor bezpieczeństwa ruchu drogowego na Uniwersytecie Hasselt. – 70 km/h to powinno być 70 km/h”. 

5 razy więcej zdjęć z fotoradarów

Brijs uważa, że nowe przepisy mogą spowodować 5-krotność wydanych mandatów za przekroczenie prędkości. Przewiduje jednak, że taki efekt będzie krótkoterminowy. – Na początku wielu kierowców będzie zaskoczonych, że dostali zdjęcie. Wtedy dostosują się i średnia prędkość spadnie. A to duży plus dla bezpieczeństwa na drodze”. 

W niektórych miejscach w Walonii można było poruszać się nawet z prędkością 140 km/h na limicie 120 km/h. Z kolei we Flandrii, fotoradary działały tylko przez połowę czasu. Eksperci twierdzą, że nowe przepisy zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo na drogach. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News