Ford pobił nowy rekord świata! Ważący 2390 kg Explorer wspiął się na najwyższą ściankę wspinaczkową [WIDEO]

Ford pobił nowy rekord świata! Ważący 2390 kg Explorer wspiął się na najwyższą ściankę wspinaczkową [WIDEO]

ford-explorer-phev-scianka-wspinaczkowa-norwegia-3

Podaj dalej

Umieszczenie ważącego 2390 kg SUV-a na ściance wspinaczkowej o wysokości 47 metrów nie jest łatwym zadaniem. Ale Ford połączył siły z mistrzem wspinaczki Martinem Mobratenem, aby stworzyć jedną z najtrudniejszych tras na najwyższej na świecie wolnostojącej wieży wspinaczkowej. 

Ford na najwyższej ściance wspinaczkowej

ford-explorer-phev-scianka-wspinaczkowa-norwegia

Wysoka na 47 metrów ścianka wspinaczkowa została otwarta w czerwcu tego roku w mieście Lillesand w południowej Norwegii. Celem poniższego zadania było jak najszybsze wspięcie się na trasę i dotarcie na szczyt, na którym czekał już Ford Explorer PHEV. Zwycięzca konkursu otrzymał samochód w dzierżawie na dwa lata, a każdy uczestnik otrzymał koszulkę z limitowanej edycji, nawet jeśli korzystał „tylko” ze schodów. 

Wyzwanie Ford Explore New Heights odbyło się na wieży wspinaczkowej OVER, która mierzy 47 metrów. W rzeczywistości jest ona tak wysoka, że ze szczytu można zobaczyć połowę cieśniny Skagerrak prowadzącej do sąsiedniej Danii. 

ford-explorer-phev-scianka-wspinaczkowa-norwegia

Główna konstrukcja wykonana jest z litego drewna, a ze wszystkich czterech stron znajdują się powierzchnie wspinaczkowe. Ford chciał, aby tylko najbardziej doświadczeni i zręczni wspinacze brali udział w rundzie kwalifikacyjnej na krótkim torze. Łącznie do rywalizacji stanęło 14 osób. 

To nie było łatwe!

Spośród sześciu finalistów, najszybszy był 21-letni Leo Ketil Boe z czasem 3:33 minut. Wygrał Forda Explorera PHEV na dwa lata oraz wydrukowaną w technologii 3D replikę wieży OVER w skali 1:100. 

ford-explorer-phev-scianka-wspinaczkowa-norwegia

Ford przygotowywał się do tego projektu około 6 miesięcy. Na szczycie wieży umieścił specjalną platformę, która wspierała hybrydowego SUV-a typu plug-in. Inżynierowie i architekci musieli przetestować konstrukcję, aby upewnić się, że wytrzyma bezpiecznie dodatkowy ciężar. 

Wybierasz się do Norwegii? Koniecznie odwiedź wieżę OVER

Norwegia z kolei pozostaje jednym z najbardziej postępowych rynków pojazdów zelektryfikowanych na świecie. Dlatego też wieża OVER była oczywistym wyborem na miejsce wyzwania dotyczącego siedmiomiejscowego SUV-a – komentuje Dan Jones, kierownik ds. Komunikacji w Ford of Europe. 

ford-explorer-phev-scianka-wspinaczkowa-norwegia

Hybrydowy Explorer PHEV pozostanie na szczycie wieży do 27 sierpnia, więc jeśli ktoś z was wybiera się w tamte okolice na wakacje, może spróbować do niego dotrzeć! Nawet schodami. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News