Ferie zimowe 2021. Masz Diesel lub benzynę? Pamiętaj o tych obostrzeniach przez najbliższe 2 tygodnie!

Ferie zimowe 2021. Masz Diesel lub benzynę? Pamiętaj o tych obostrzeniach przez najbliższe 2 tygodnie!

Podaj dalej

Dziś rozpoczęły się przyspieszone ferie zimowe 2021, które ze względu na pandemię koronawirusa obowiązują we wszystkich województwach jednocześnie. Masz samochód benzynowy lub typu Diesel? O tych obostrzeniach musisz pamiętać przez najbliższe 2 tygodnie! Wyjaśniamy przepisy. 

Diesel i benzyna – kto nie pojedzie?

Zamknięte hotele oznaczają, że wielu z nas zostanie w domach. Kierowcy będą jednak podróżować po kraju swoimi samochodami benzynowymi i typu Diesel. O czym należy pamiętać przez najbliższe 14 dni?

W czasie ferii, które potrwają od 4 do 17 stycznia będzie obowiązywał dobrze znany już zakaz przemieszczania się dla osób do lat 16 w godzinach od 8:00 do 16:00. W tym czasie będą mogli oni przemieszczać się po ulicach tylko pod opieką rodzica lub opiekuna. 

Prawo jazdy B1

prawo jazdy

Przepis ten dotknie więc także posiadaczy prawo jazdy kategorii B1. Według kodeksu drogowego 16-letni kierowcy z tym dokumentem mogą poruszać się specjalnym samochodem, które rozpędza się maksymalnie do 100 km/h. W wyżej wymienionych godzinach będą jednak musieli posadzić na fotelu pasażera rodzica lub opiekuna. 

Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków. 16-letni kierowcy będą mogli przemieszczać się do szkół lub placówek oświatowych, a także pojadą samodzielnie na egzamin zawodowy. Dozwolone będzie także przemieszczanie się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów SMS i oddziałów mistrzostwa sportowego, a także w ramach półkolonii. 

Wypoczynek zorganizowany

Jeśli zaś chodzi o wypoczynek, rząd dopuścił tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku:

  • wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowe 
  • w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Kierowcy, którzy ukończyli 16 lat mogą swobodnie poruszać się po drogach, pamiętając jednak o wcześniejszych obostrzeniach. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News