Elektryk głośny jak rasowe V8 - nowy "generator hałasu" budzi wiele kontrowersji. Posłuchaj sam [WIDEO]

Elektryk głośny jak rasowe V8 - nowy "generator hałasu" budzi wiele kontrowersji. Posłuchaj sam [WIDEO]

dodge-wydech-elektryk-v8

Podaj dalej

W środę Dodge zaprezentował swojego następcę dla Challengera i Chargera, dwóch kultowych muscle carów. To koncepcyjny Dodge Charger Daytona SRT, elektryczne coupé, które Dodge porównuje do Hellcata. Jednym z podobieństw ma być jego hałas wydobywający się z „wydechu”…

Generator hałasu dla elektryka

dodge-wydech-elektryk-v8

Według Dodge’a hałas sięga nawet 126 decybeli, czyli tyle samo ile doładowany Hellcat V8. Wcześniej żaden elektryk nie miał czegoś takiego. Jak ma to działać i czy pomysł na pewno jest przemyślany?

Dodge nazywa swój generator hałasu w pojazdach elektrycznych komorowym wydechem. Ma on generować dźwięk przez wzmacniacz i komorę strojenia znajdującą się z tyłu pojazdu. Cokolwiek to znaczy. 

Portal The Drive rozmawiał z rzecznikiem firmy Dodge, który wyjaśnił, jak dokładnie ma to działać. Powiedział on, że system generuje syntetyczny dźwięk na podstawie „kadencji z Hemi V8”. Dodaje, że krzyczy przy wyższych obrotach, co może wyjaśniać, skąd Dodge wziął nazwę „Banshee” dla 800-woltowego układu napędowego. 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez The Drive (@thedrive)

Samochodowy Darth Vader

Następnie przetwornik manipuluje dźwiękiem w oparciu o położenie przepustnicy, prędkość pojazdu, obciążenie itp. Tym samym przekazuje sygnał do wzmacniacza, który wypluwa go przez dość konwencjonalny układ wydechowy. Rzecznik porównuje konfigurację do „rezonatora lub głośników domowych z lat 80”. 

Przy wydechu hałas wydostaje się przez podwójne wyjścia z tyłu, w pobliżu tylnego dyfuzora. Jak to brzmi? Oceńcie sami. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News