PILNE: Elektro Diesel! Wszystko co musisz o nim wiedzieć. Już wkrótce zatankujesz go do swojego samochodu

PILNE: Elektro Diesel! Wszystko co musisz o nim wiedzieć. Już wkrótce zatankujesz go do swojego samochodu

Podaj dalej

Na horyzoncie pojawiła się zupełnie nowa technologia, która pozwoli ocalić silniki typu Diesel i benzynowe. „Elektro Diesel” to rewolucyjne paliwo produkowane z dwutlenku węgla i wody. Pozwoli wytwarzać nowe źródła odnawialne, a w rezultacie uchroni nas przed zakazem silników spalinowych.

Elektro Diesel daje nadzieję

diesel benzyna tankowanie

Super technologia zapewni Szwecji benzynę i paliwo typu Diesel, wychwytując dwutlenek węgla z atmosfery. Wraz z wodą i zieloną energią elektryczną będzie można produkować nowe, odnawialne paliwo. 

Pod koniec roku 2020 Szwecja podjęła decyzję o wprowadzeniu biopaliw, czyli mieszaniu paliw odnawialnych z benzyną i olejem napędowym. Ustawa wchodząca w życie 1 sierpnia będzie oznaczać znaczne podwyżki, ale nie to jest największym problemem. 

Dziś nie da się kupić tak dużej ilości biopaliw, aby zredukować wpływ benzyny i Diesla aż o 30%. Przepisy UE nie pozwalają ponadto na roztwory o większej zawartości etanolu niż 10%. Rozwiązaniem mogą być jednak zupełnie nowe paliwa elektryczne. Elektro Diesel to przyszłość?

Neutralne dla klimatu

Za pomocą dwutlenku węgla, procesu z wodą, będzie można wytworzyć paliwa neutralne dla klimatu, takie jak metan, benzyna, czy Diesel. 

Johan G. Andersson, dyrektor generalny Drivkraft Sverige: – To ogromna wiadomość! Paliwa elektryczne są potencjalną technologią przyszłości, nad którą wielu już pracuje. Szwecja nie jest jeszcze liderem w dziedzinie jego rozwoju, ale to może się szybko zmienić. 

Paliwa elektryczne to zbiorcza nazwa paliw, które są wytwarzane przez podzielenie wody na wodór i tlen z pomocą energii elektrycznej. Następnie gazowy wodór jest mieszany z zebranym dwutlenkiem węgla. Mieszanina jest poddana ciśnieniu, temperaturze i katalizie, dzięki czemu otrzymamy metanol lub metan. 

Robią to też Audi i Porsche

bioreaktor-lumofuel-diesel-paliwo

To z kolei można uzupełnić o benzynę i paliwo typu Diesel. Aby zostać uznanym za paliwo odnawialne, należy używać zielonej energii elektrycznej. Używanie energii elektrycznej do produkcji paliw płynnych może wydawać się niepotrzebne. Wszak samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Jednakże, wielu z nas wciąż ma samochody z silnikami spalinowymi (tak, w Szwecji też!). Co więcej, wiele cięższych pojazdów, samolotów, czy łodzi, nie może być jeszcze na ten moment zasilanych bateriami. 

Szwecja dołącza tym samym do Islandii, gdzie produkowany jest już dziś Vulcanol – paliwo odnawialne wytwarzane z zebranego dwutlenku węgla. Nie tak dawno Porsche ogłosiło, że będzie inwestować w paliwa elektryczne. W przyszłym roku w fabryce w Chile zostanie wyprodukowanych aż 130 000 litrów tej cieczy. W paliwa elektroniczne inwestuje także Audi.

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News