Stacja benzynowa, a epidemia koronawirusa. Ktoś wciskał nam stek bzdur? Eksperci nie mają wątpliwości

Stacja benzynowa, a epidemia koronawirusa. Ktoś wciskał nam stek bzdur? Eksperci nie mają wątpliwości

Podaj dalej

Podczas pandemii jednym z działań, których jesteśmy najmniej pewni, jest tankowanie paliwa do naszych samochodów. To niemądra, brudna czynność, która psuje nam dzień. Wiele osób dotyka pistoletów do tankowania bez dezynfekcji rąk. Okazuje się jednak, że stacja benzynowa to jedno z bezpieczniejszych miejsc w trakcie pandemii koronawirusa. 

Stacja benzynowa prawie w 100% bezpieczna

paliwo bak paliwa benzyna diesel stacja benzynowa

Wiele osób bardzo luźno podchodzi do ograniczeń i zaleceń związanych z COVID-19. Dotyczy to także kierowców, którzy beztrosko tankują swoje samochody, nie dezynfekując rąk, ani nie zakładając rękawiczek. Okazuje się jednak, że tankowanie naszych samochodów jest czynnością niskiego ryzyka dla złapania koronawirusa. 

Lekarze z Zespołu Zadaniowego COVID-19 z Texas Medical Association opracowali poręczną tabelę ilustrującą ryzyko zakażenia się COVID-19 dla różnych działań w skali od 1 do 10. Dyszka jest najbardziej ryzykowna. Spójrzcie sami:

koronawirus-rozprzestrzenianie

Najniższym ryzykiem objęte są zajęcia na świeżym powietrzu, a także te z ograniczonym kontaktem z innymi ludźmi. Niektóre zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak pójście do wesołego miasteczka, czy imprezę sportową lub na plażę, sklasyfikowane są jako wyższe ryzyko. Wpływ ma na to m. in. spożywanie alkoholu, który ma tendencję na zmniejszanie czułości ludzi na dystans społeczny. 

Być może największą niespodzianką dla wielu entuzjastów motoryzacji (a także wszystkich kierowców), jest ranking tankowania paliwa. Stacja benzynowa oceniona została na 2 na 10. Oznacza to, że jest stosunkowo bezpieczna. 

paliwo

Ktoś wciskał nam stek bzdur

Jest to sprzeczne z wcześniejszymi informacjami, jakoby pistolety do tankowania benzyny czy Diesla były bardzo niebezpieczne. 

Informacje te są poparte najnowszymi danymi na temat rozprzestrzeniania się COVID-19. Wskazuje to, że wirus rozprzestrzenia się głównie między ludźmi. Obejmuje to pozostawanie w bliskim kontakcie z drugą osobą i wyjechanie kropelek oddechowych pochodzących z oddechu, kaszlu, czy kichania. Możliwe jest, aby wirus przenosił się na powierzchniach, ale nie jest to główny przekaźnik. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News