1 października należy włączyć ogrzewanie w swoim domu. Można dzięki temu zaoszczędzić kilka tys. złotych

1 października należy włączyć ogrzewanie w swoim domu. Można dzięki temu zaoszczędzić kilka tys. złotych

węgiel dopłaty dodatek na ciepło w blokach

Podaj dalej

Dokładna data, kiedy powinniśmy włączyć ogrzewanie w naszych domach – dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy i unikniemy niepotrzebnych problemów zimą. Zbyt długie oczekiwanie na zwiększenie ogrzewania może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ostrzegają eksperci. Choć jeszcze dwa dni temu mieliśmy prawdziwie upalną pogodę, wkrótce zacznie się chłodniejsza jesienna pogoda. 

Ogrzewanie włączamy 1 października

kontrole ogrzewanie w domach
Pixabay

Ostatnie miesiące spędziliśmy z uśmiechem na ustach bez potrzeby włączania ogrzewania w naszych domach. Wkrótce będzie jednak na tyle zimno, że będziemy potrzebowali choć odrobinę dogrzać nasze mieszkania. 

Wysokie rachunki za energię są powodem do niepokoju dla wielu gospodarstw domowych w czasie kryzysu. Zrozumiałe jest, że ogrzewanie dużo osób będzie chciało włączyć jak najpóźniej, dopóki nie będzie to absolutnie konieczne. Jednak zbyt długie czekanie może siać spustoszenie w kotle i poznać cię ogrzewania, kiedy naprawdę go potrzebujesz. Ponadto, może wywindować twoje domowe rachunki. 

– W pompach i innych elementach hydraulicznych znajdują się łożyska kulkowe. Mogą się zatrzeć, jeśli nie są regularnie używane – ostrzega ekspert. Ogrzewanie pozostawione wyłączone zbyt długo może być ryzykowne. 

pompa pompy ciepła f-gazy unia europejska
Pixabay

Można dzięki temu oszczędzić dużo pieniędzy

Dodał: – Nie tylko staniesz przed niemożliwym zadaniem znalezienia dobrej firmy zajmującej się ogrzewaniem, gdy nadejdzie na to sezon. Ale pozwolenie na to, aby temperatura spadła poniżej 10 stopni może naprawdę zacząć powodować problemy. 

Zdaniem ekspertów najlepszą datą na włączenie ogrzewania i uniknięcie problemów jest 1 października. Zaleca pozostawienie ogrzewania włączonego na około 16 stopni Celsjusza przez pół godziny każdego dnia. To skutecznie „rozgrzeje” nasz system i przygotuje go na zimę. 

Ekspert wyjaśnia też, że konsekwentne korzystanie z ogrzewania jest bardziej przydatne. Pozwala utrzymać koszty ogrzewania na minimalnym poziomie bez szkody dla zdrowia i komfortu życia. Powiedział: – Jeśli masz termostat cyfrowy, możesz wybrać określoną temperaturę i pozostawić ogrzewanie włączone. Ale włączy się tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej wartości. To świetny sposób na utrzymanie temperatury przy ograniczonym budżecie. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News