Nowy dodatek finansowy od ZUS dla wszystkich Polaków. Wniosek trzeba złożyć do 30 kwietnia

Nowy dodatek finansowy od ZUS dla wszystkich Polaków. Wniosek trzeba złożyć do 30 kwietnia

zus-nowe-swiadczenie-3010zl

Podaj dalej

dodatek pieniądze świadczenie benefit zwrot program
fot. freepik.com – hbmedia

Do końca kwietnia wszyscy Polacy pobierający dodatek 500 złotych miesięcznie muszą złożyć wniosek za pośrednictwem internetu. Dofinansowanie na nowy okres świadczeniowy będzie wypłacone bez żadnych przerw o ile zmieścimy się we wspomnianym terminie 30 kwietnia. Przypomina o tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Złożenie wniosku zajmie tylko kilka minut, więc warto zrobić to już dziś. 

Nowy wniosek na nowy okres świadczeniowy

Wszyscy Polacy pobierający dodatek finansowy 500+ na dzieci muszą przygotować się na nowy okres świadczeniowy. Aby utrzymać ciągłość wypłat należy złożyć nowy wniosek o dodatek najpóźniej do 30 kwietnia 2023 roku. Nowy okres świadczeniowy będzie obowiązywał od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. 

Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres  przyjmuje i rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowy okres rozpoczynający się 1 czerwca 2023 r., wnioski  można składać do ZUS  od 1 lutego 2023 r. wyłącznie przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • portalu PUE ZUS
  • portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
  • bankowości elektronicznej

Nie zwlekaj do ostatniego dnia

dodatek pieniądze świadczenie benefit zwrot program
fot. freepik.com – hbmedia

Jeśli osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2023 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2023 r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym  terminie do 3 miesięcy.

Złożenie wniosku za pośrednictwem jednego z trzech kanałów internetowych potrwa zaledwie kilka minut, więc warto zrobić to już dziś. Wszystkie dane powinny być zachowane z poprzednich okresów świadczeniowych. Tak więc wystarczy przeklinać nowy dodatek i będziemy mieli spokój na kolejny rok. 

Jeśli jednak spóźnimy się i złożymy nowy wniosek po 30 kwietnia obowiązywać będą nas dwa kolejne terminy. Złożenie wniosku do końca czerwca 2023 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2023 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2023 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News