Dodatek 20 tys. zł dla wielu kierowców - nowy termin wypłaty świadczeń. Kto dostanie ogromne pieniądze?

Dodatek 20 tys. zł dla wielu kierowców - nowy termin wypłaty świadczeń. Kto dostanie ogromne pieniądze?

pieniądze dodatek zus

Podaj dalej

Dodatek dla kierowców w wysokości 20 lub 30 tysiące złotych – ponad 50 000 właścicieli wciąż czeka w kolejce na wypłatę świadczeń. Wszystko wskazuje na to, że formularz nie jest jeszcze gotowy, a pieniądze zostaną wypłacone w innym niż oryginalny terminie. Bardzo możliwe, że kierowcy będą musieli jeszcze trochę poczekać. 

Wysoki dodatek klimatyczny później niż zakładano

pieniądze dodatek rząd program plus
Pixabay

Samochody elektryczne wciąż nie są tak konkurencyjne jak tradycyjna benzyna, czy Diesel. Aby sztucznie napędzić ich sprzedaż, kraje oferują kupującym atrakcyjne formy świadczeń. Dodatek w wysokości 20 lub nawet 30 tysięcy złotych miał skusić szwedzkich kupujących do zamiany Diesla na elektryka. Teraz jednak okazuje się, że ponad 50 000 właścicieli wciąż nie otrzymało swoich pieniędzy. 

Tysiące szwedzkich nabywców samochodów elektrycznych może długo czekać na swój dodatek klimatyczny w wysokości 20 lub 30 tys. złotych. Portal CarUp ujawnia, że Szwedzka Agencja Transportu wciąż nie zakończyła swoich nowych procedur. – Moi koledzy opracowują formularz zgłoszeniowy – mówi dla portalu Johny Geidne, śledczy ze Szwedzkiej Agencji Transportu. 

Każdy, kto kupił samochód elektryczny nie później niż 8 listopada i odebrał go po tym terminie musiał złożyć wniosek z nowymi formularzami, aby otrzymać premię klimatyczną. To około 30 000 zł, jeśli samochód został dostarczony przed 31 grudnia 2022 roku. Oraz 20 000 zł dla samochodów dostarczonych w tym roku – o ile były zamówione przed 8 listopada 2022 roku. Premie klimatyczne będą wypłacane teraz dla samochodów kupionych od listopada do marca, a kwota ta prawdopodobnie wzrośnie. 

ubezpieczenie oc obowiązkowe nowe rower rowerzysta rowerzyści pieszy piesi
Pixabay

Nowe przepisy od stycznia

Istnieje jednak ryzyko, że tysiące Szwedów będzie musiało czekać na swoje pieniądze dłużej niż zakładano. Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem wypłat premii na nowych zasadach, Szwedzka Agencja Transportu nie skończyła jeszcze z nowymi procedurami. Projekt formularza zgłoszeniowego działa, ale rząd postanowił agencji trudne warunki. Przepisy zostały sfinalizowane dopiero w styczniu tego roku. 

– Moi koledzy pracują nad formularzem zgłoszeniowym. Gdy to się uda, zaczniemy je wysyłać. Poinformujemy kierowców także, jaka dokumentacja jest potrzebna tym, którzy wprowadzili do ruchu samochód po 8 listopada – powiedział Johny Geidne. 

dodatek od drozyzny emerytura uk
Pixabay

Kiedy pieniądze zostaną wysłane?

Wcześniej kupujący samochody elektryczne otrzymywali premię klimatyczną po sześciu miesiącach, teraz wygląda na to, że potrwa to dłużej. Dziś Szwedzka Agencja Transportu nie może podać żadnych dokładnych informacji, kiedy formularz nadejdzie i kiedy pieniądze zostaną wysłane. Czas ucieka. Formularz należy wypełnić i rozesłać do tysięcy właścicieli samochodów. Następnie muszą go wypełnić i przesłać wraz z dokumentacją zamówienia. Następnie wszystkie dokumenty muszą zostać dostarczone do Szwedzkiej Agencji Transportu. Proces, który będzie trudny do ukończenia w ciągu miesiąca.

– Jeśli chodzi o czas wypłaty, to najbliżej mogę w tej chwili podać, że naszą ambicją jest, aby premia klimatyczna była wypłacana w normalnym terminie, czyli po nieco ponad pół roku, czyli jak najbardziej zbliżonym do normalnego – mówi Jonny Geidne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News