Diesel zakazany w Polsce! Jaki samochód kupić, aby móc nim jeździć bez przeszkód?

Diesel zakazany w Polsce! Jaki samochód kupić, aby móc nim jeździć bez przeszkód?

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar

Podaj dalej

Od kilku dni nie milkną echa decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącej zakazu silników typu Diesel w naszym kraju. Już w 2021 roku w największych miastach w Polsce powstaną pierwsze strefy czystego transportu, a kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia. Jednakże, nawet niektóre samochody z silnikami spalinowymi będą wyłączone z nowych przepisów. Jaki samochód kupić, aby uniknąć trudności w poruszaniu się? Wyjaśniamy. 

Diesel i benzyna – które dopuszczone do ruchu?

26 stycznia jak grom z jasnego nieba spadła na nas wiadomość, że samorządy nie wyraziły sprzeciwu przed wprowadzeniem strefy czystego transportu. Oznacza to, że pierwsze zakazy dla silników benzynowych i typu Diesel mogą pojawić się jeszcze w tym roku. O szczegółach więcej pisaliśmy [TUTAJ]. 

Zakaz będzie jednak wprowadzany stopniowo i jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich kierowców. Oznacza to, że kupując odpowiedni samochód, będziemy mogli wciąż poruszać się po wyznaczonych w 37 polskich miastach strefach czystego transportu. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało trzy etapy wdrażania zakazu. Będą one niejako zmuszać kierowców do wymiany samochodu na nowszy co 4 lata. Docelowo pozwolą także na pozbycie się z polskich dróg najstarszych, najbardziej zanieczyszczających powietrze silników typu Diesel. 

Normy emisji spalin – wyjaśniamy

diesel

Od 2021 do 2025 roku najstarszymi samochodami, które będą mogły poruszać się po strefach, będą te z homologacją EURO 4. Oznacza to więc, że jeszcze przez najbliższe 4 lata możemy bez obaw kupować samochody wyprodukowane po 1 stycznia 2006 roku. 

Jeśli będziemy chcieli poruszać się po strefach czystego transportu od 2026 do 2030 roku, będziemy musieli „przeskoczyć” na samochód z normą EURO 5. Ta homologacja obowiązywała od 2011 roku. 

Ostatnim etapem zapowiedzianym na ten moment przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest 2031 – 2035, kiedy to w życie wejdzie obowiązek posiadania homologacji EURO 6. Wtedy będziemy musieli kupić samochód wyprodukowany po 2014 roku. Jeśli oczywiście będziemy chcieli wjechać do strefy czystego transportu. Poza nimi przepisy te nie będą obowiązywać – przynajmniej na ten moment. 

Docelowo w strefach czystego transportu będą mogły poruszać się tylko samochody elektryczne, wodorowe, lub napędzane autogazem LPG. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News