Mamy nowy rekord - to najszybszy Diesel na świecie! Od 0 do 100 km/h w zaledwie 1,87 sekundy [WIDEO]

Mamy nowy rekord - to najszybszy Diesel na świecie! Od 0 do 100 km/h w zaledwie 1,87 sekundy [WIDEO]

BMW-Serii-1-diesel

Podaj dalej

Diesel pod maską tego BMW Serii 1 rozwija 1000 KM mocy i zostawia za sobą nawet Bugatti Chirona. Wszyscy wiemy, że silniki wysokoprężne mogą być naprawdę szybkie, ale nie każdy z nich może pokonać najszybszy samochód na świecie… Ekstremalnie zmodyfikowane BMW Serii 1 to potrafi. 

Najszybszy Diesel na świecie

BMW-Serii-1-diesel
fot. YouTube

Krytycy mogą powiedzieć, że samochód nie skręca, że nie da się nim jeździć po normalnych drogach… Że zbudowanie samochodu do sprintów nie jest wyczynem, a jego kierowca wcale nie musi mieć żadnych umiejętności. I jest w tym wszystkim z pewnością trochę racji. Wystarczy mocny silnik i można myśleć o sukcesie nawet w mało wyrafinowanym samochodzie. 

Ale takie rzeczy dzieją się w niskich ligach, czy nielegalnych pojleżdżawkach. Aby pokonać naprawdę szybkie samochody w sprintach nie wystarczy wrzucić pod maskę ogromnej turbosprężarki i programu. 

Widzieliśmy już wiele takich przypadków, jak np. Volkswagena Golfa R z silnikiem V6, który pokonywał Lamborghini Huracana. Był też ekstremalny Trabant, czy Skoda Octavia RS. Wszystkie te samochody miały bardzo mocne silniki benzynowe. A co jeśli zaatakujesz te najszybsze hipersamochody silnikiem typu Diesel?

Nie tylko benzyna w 1/4 mili

BMW-Serii-1-diesel
fot. YouTube

W ostatnich dziesięcioleciach samochody z silnikiem typu Diesel zrobiły ogromny krok naprzód. Jednak nawet absolutnie szczytowe jednostki nie oferowały więcej niż 500 KM, a zazwyczaj były połączone z dużym i ciężkim SUV-em. 

Fani silników typu Diesel mogą jednak rozwijać swoje możliwości z tymi jednostkami. Jeden z nich posunął się tak daleko, że nawet BMW pochwaliło się jego pracą. Pod maską tej Serii 1 pracuje silnik z 330d BMW E90 z napędem 4×4. Oczywiście, z oryginalnego samochodu nie pozostało wiele, ale liczy się technologia. Według producenta jednak aż 75% części silnika i skrzyni biegów jest oryginalna, co jest godne podziwu. 

Nawet BMW jest dumne

Dragos Stacescu zwiększył osiągi silnika do niewiarygodnych 1000 KM, dzięki czemu ten Diesel praktycznie lata. Dokładna moc wynosi 1020 KM, a moment to aż 1650 Nm. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 1,87 sekundy, a od 100 do 200 km/h w 2,84 sekundy. Ćwierć mili ze startu zatrzymanego osiąga w 8,31 sekundy. Takich rezultatów nie osiągają nawet najlepsze samochody na świecie. 

Nic więc dziwnego, że BMW twierdzi, że ten samochód jest najlepiej przyspieszającym autem z silnikiem typu Diesel na świecie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News