Darmowe autostrady w całym kraju dla kierowców! Wystarczy spełnić jeden warunek

Darmowe autostrady w całym kraju dla kierowców! Wystarczy spełnić jeden warunek

autostrada londyn nowy jork polska

Podaj dalej

Rządy wszystkich państw próbują przekonać kierowców do zakupu samochodów elektrycznych. A to dofinansowanie, a to darmowe parkingi… Ale autostrada bez opłat? To już naprawdę coś! W ramach nowej inicjatywy mającej na celu zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych na drogach, rosyjski rząd zwolni z opłat wszystkie płatne drogi dla kierowców elektryków. 

Darmowa autostrada?

Inicjatywa jest częścią nowej koncepcji rozwoju produkcji i użytkowania elektrycznego transportu samochodowego. Pod tym dokumentem swój podpis złożył już Michaił Miszustin, premier Rosji. Dzięki niemu autostrada stanie się darmowa dla wszystkich elektryków. 

Delikatnie rzecz ujmując… Elektryki nie są zbyt popularne w Rosji. Stanowią zaledwie 0,05% całkowitej sprzedaży. Ale to właśnie darmowa autostrada ma przekonać kierowców i zmienić ten stan rzeczy. 

Zgodnie z rządowym planem do 2024 roku w tym kraju ma być sprzedawanych 25 000 pojazdów elektrycznych rocznie. Do 2030 roku mają stanowić one 10% całej rosyjskiej sprzedaży. Moscow Times zauważa z kolei, że tylko 1950 kilometrów ze wszystkich 1 553 700 kilometrów w Rosji są płatne. 

Duże pieniądze na elektryki

Planowany jest również szereg innych inicjatyw mający na celu zachęcić kierowców do kupowania pojazdów elektrycznych. Wśród nich znajdziemy dotowanie kredytów i leasingów. Ponadto, producenci otrzymają dotacje na budowę fabryk pojazdów elektrycznych i akumulatorów. 

Lokalne media donoszą, że Rosja zainwestuje 10,5 miliarda dolarów w pojazdy elektryczne i wodorowe do 2030 roku. Chce stworzyć też 9000 nowych stacji ładowania do 2024 roku i aż 72 000 do 2030 roku. W tym samym czasie ma powstać również 1000 stacji wodorowych. 

Obecne rosyjskie inwestycje w pojazdy elektryczne koncentrują się m. in. na transporcie publicznym. To jednak wciąż bardzo mizerne liczby. Tylko 0,6% autobusów napędzanych jest energią elektryczną. W samej Moskwie liczby te wyglądają nieco lepiej, bo „aż” 5,5% autobusów jest elektrycznych w stolicy Rosji. Unijna średnia to 6,1%. 

Czy darmowa autostrada zmieni ten stan rzeczy? Biorąc pod uwagę fakt, że tylko 1950 kilometrów rosyjskich dróg jest płatnych, wątpimy w powodzenie tego planu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News