Czy opony mogą przekroczyć barierę dźwięku? Sprawdzili co stanie się z gumą przy prędkości 1332 km/h [WIDEO]

Czy opony mogą przekroczyć barierę dźwięku? Sprawdzili co stanie się z gumą przy prędkości 1332 km/h [WIDEO]

opony-bariera-dzwieku

Podaj dalej

Wszystkie opony są czarne, okrągłe i dobre do jazdy po drogach, ale każda z nich różni się od siebie bardzo niż myślisz. Egzotyczne hipersamochody, takie jak Bugatti Chiron Super Sport 300+, potrzebują specjalnie skonstruowanych opon wzmocnionych włóknem węglowym, aby móc osiągać prędkość 500 km/h. 

Opony i bariera dźwięku

Jednak nawet te opony, mimo swoich ogromnych cen, gwarantują bezpieczeństwo tylko do określonej prędkości. A co się wydarzy, jeśli przesuniesz tę granicę – tak daleko – jak poza barierę dźwięku?

opony-bariera-dzwieku

Opony przy kosmicznych prędkościach przetestowali YouTuberzy z kanału Garaże 54. Panowie zbudowali specjalną platformę do kręcenia kół z ekstremalnymi prędkościami. Stanowisko testowe składa się z 2,5-litrowego silnika V6 od Toyoty, który generuje około 200 KM. Z zainstalowanym elektronicznym siłownikiem przepustnicy umożliwia zdalną obsługę ze względów bezpieczeństwa. 

Garage 54 przetestował opony na strzelnicy. Ogumienie, które sprawdzili, to 235/40/18 z indeksem prędkości Y, wskazującym na tolerancję do prędkości 300 km/h. Po zainstalowaniu całego zestawu, panowie rozpoczęli testy. 

Kup najlepsze opony – są w świetnej promocji

Już jest! Nowa Dacia Duster 2021 po faceliftingu. Najtańszy SUV jeszcze lepszy, jest kilka niespodzianek [DUŻO ZDJĘĆ]

Ostatecznie osiągnęli prędkość wyjściową 10 437 obr/min, zanim opona eksplodowała tak szybko, że nawet kamery w zwolnionym tempie nie mogły uchwycić więcej niż jedną klatkę osnowy lecącej poza ekranem. 

Biorąc pod uwagę obwód opony o rozmiarze 79,8 cala, YouTuberzy obliczyli, że osiągnęła ona prędkość 1332 km/h. Choć prędkość dźwięku zmienia się wraz z wysokością i temperaturą, w pobliżu poziomu morza wynosi ona około 1120 km/h. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News