Chińczycy pokazali najszybszy pociąg na świecie! Osiąga prędkość 600 km/h, a to dopiero początek [WIDEO]

Chińczycy pokazali najszybszy pociąg na świecie! Osiąga prędkość 600 km/h, a to dopiero początek [WIDEO]

maglev-chiny-pociag

Podaj dalej

Szybki pociąg maglev o prędkości maksymalnej 600 km/h zjechał z linii montażowej w Qingdao w prowincji Shandong. Obecnie nowy pociąg jest najszybszym pojazdem transportu naziemnego w całych Chinach – i najszybszym pociągiem na świecie. 

Ten pociąg jest rekordowy

maglev-chiny-pociag

Termin maglev pochodzi z połączenia słów oznaczających „magnetyczny” i „lewitujący”. Zamiast korzystać z paliw kopalnych, pociąg jest napędzany polem magnetycznym utworzonym przez naelektryzowane cewki w ścianach prowadnicy i linii kolejowej. Zasadniczo – unosi się na poduszce powietrznej przy wysokich prędkościach. 

20 lipca państwowy chiński producent pociągów – CRRC Corporation – ogłosił, że uruchomił system szybkiego transportu maglev. Obecnie maksymalna prędkość operacyjna pociągów maglev w Chinach wynosi 350 km/h. Dla porównania – prędkość przelotowa komercyjnego samolotu wynosi od 800 do 1000 km/h. Według chińskich mediów, nowy pociąg ma za zadanie wypełnić lukę między systemem szybkiej kolei, a transportem lotniczym. 

Chiny twierdzą, że to najszybszy pojazd na świecie. Jednak pod względem technologii japoński SCMaglev wciąż jest nieco z przodu. Pociąg serii L0 osiągnął prędkość maksymalną 603 km/h i pobił wszystkie rekordy należące do Shinkansen. Ale nie możemy wykluczyć, że pociąg uruchomiony w Chinach będzie miał od niego wyższą prędkość operacyjną. 

maglev-chiny-pociag

Będzie jeszcze szybciej?

CRRC zauważa, że pięciowagonowy zestaw osiąga stabilną lewitację i dynamiczną pracę. Ale podczas testów działał zgodnie z planem. Jest to znaczący krok naprzód po udanej próbie szybkiego prototypu magle w czerwcu zeszłego roku. 

Szybki system transportowy maglev o prędkości 600 km/h zostanie zaimplementowany w specjalnie przygotowanych kanałach „magle” – powiedział wykładowca School of Architekturę na South China University of Technology.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News