Budują najszybszy samochód świata. Po raz pierwszy odpalili silnik o mocy 1842 KM - będziesz miał ciarki! [WIDEO]

Budują najszybszy samochód świata. Po raz pierwszy odpalili silnik o mocy 1842 KM - będziesz miał ciarki! [WIDEO]

hennessey-venom-f5-najszybszy

Podaj dalej

Czy to będzie najszybszy samochód świata? Wiele wskazuje na to, że tak – ma odurzającą moc 1842 KM, która pozwoli na rozpędzenie się do 500 km/h. Niedawno po raz pierwszy mogliśmy posłuchać tego fantastycznego silnika w akcji. Poznajcie Hennessey Venom F5. 

Nowy najszybszy samochód świata?

hennessey-venom-f5-najszybszy

To zdecydowanie kolejny kandydat do pobicia światowego rekordu prędkości. Najszybszy samochód od Hennessey powinien „na luzie” osiągać 500 km/h. Budowany przez Amerykanów samochód ma pod maską 6,6-litrowy silnik nazwany „Fury”. 

Jednostka ma żeliwny blok, który obecnie może wydawać się dosyć archaiczny. Ale wybór tego materiału był podyktowany bezpieczeństwem. Przy liczbach rzędu 1842 KM i 1617 Nm aluminiowy blok mógłby po prostu nie wytrzymać. 

Dzięki temu od 0 do 200 km/h sprint będzie trwał 4,7 sekundy. Do 300 km/h rozpędzi się w mniej niż 10 sekund, a do 400 km/h w mniej niż 20 sekund. Marka nie wskazuje jakie będzie przyspieszenie do 100 km/h. Samochód będzie miał napęd wyłącznie na tył. 

Chcesz kupić? Musisz się spieszyć

hennessey-venom-f5-najszybszy

Hennessey zbuduje tylko 24 sztuki tego cudeńka, a połowa z nich została już zamówiona. Co ciekawe, klienci mogą wybrać sobie 7-stopniowy automat lub… 6-biegowy manual! Po premierze samochodu cena została podwyższona z 1,6 do 2,1 mln dolarów. Jeśli więc zdążyłeś zarezerwować dla siebie egzemplarz przedpremierowy, zarobiłeś właśnie 0,5 mln dolarów! 

Poniższy film pochodzi z Concours d’eleganci na wyspie Amelia. Choć Hennessey został zaprezentowany tylko statycznie, jego ryk silnika jest naprawdę odurzający. Zwłaszcza w czasach, gdy wielu producentów samochodów, nawet sportowych, odchodzi w stronę elektryfikacji. 

Czy tak potężna moc wystarczy, aby był to najszybszy samochód świata? Powinniśmy dowiedzieć się jeszcze w tym roku, bowiem pierwsze egzemplarze wyjadą z fabryki jeszcze w grudniu tego roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News