Od 8 listopada kolejna obniżka cen. "Benzyna i Diesel tańsze o prawie 3 zł na litrze"!

8 listopada kierowcy poznają szczegóły kolejnej obniżki cen. Zgodnie z zapowiedziami, benzyna i Diesel mają kosztować o około 3 zł na litrze mniej. Budżet zostanie przedstawiony na początku listopada, a kierowcy niecierpliwie czekają na nadchodzące informacje. Czy jednak będą one tak dobre, jak zapowiadano? 

diesel tankowanie paliwo
Podaj dalej

Benzyna i Diesel tańsze?

benzyna diesel ceny paliw
fot. freepik

Benzyna i Diesel wciąż kosztują bardzo dużo, a szczególnie „uciążliwe” jest tankowanie oleju napędowego. Istnieją jednak sposoby aby uczynić tankowanie łatwiejszym dla naszego portfela. Jednym z nich jest zmniejszenie podatku za paliwo. 

W Szwecji kierowcy cały czas tankują najdroższe paliwo w całej Europie. A niedawno były tam wybory – wszyscy politycy obiecywali podczas kampanii wyborczych obniżkę cen. Paliwo miało być tańsze. Zgodnie z zapowiedziami, benzyna ma potanieć o 2 zł za litr, natomiast Diesel aż o 3,50 zł. 

Dzięki temu kierowcy w Szwecji mogliby nieco odetchnąć, bowiem obecnie za obydwa rodzaje paliw trzeba zapłacić tam około 8 zł (za litr benzyny) i 12 zł (za Diesel). Gdyby tylko politycy spełnili swoje obietnice, paliwo byłoby dużo tańsze. Ale po wyborach nie jest już tak różowo. 

Przed wyborami jedno, po wyborach drugie

Diesel, benzyna, LPG drogie do końca miesiąca
fot. freepik.com – EugenePetrunin

Rząd i Szwedzcy Demokraci proponują teraz inną zniżkę na paliwo, która nie wyniesie 3,50 zł na litrze, nie wyniesie nawet 2 zł na litrze. Zamiast tego od 1 stycznia obniżka podatku ma wynieść 0,40 zł. 

Propozycja, która znalazła się w ustawie budżetowej, głosowanej 8 listopada, zakłada obniżkę 0,30 zł plus VAT, czyli około 0,40 zł. Do 1 października obowiązywała tymczasowa obniżka w wysokości 0,50 zł, jednak obecnie kierowcy muszą tankować dużo drożej. Czy politycy dotrzymają słowa i wprowadzą wysoką obniżkę, czy zażartują z kierowców z praktycznie nic nie znaczącą obniżką? Tego kierowcy dowiedzą się już 8 listopada. 

Rząd chce również przeprowadzić śledztwo w sprawie obowiązku redukcyjnego, czyli domieszania biopaliwa do benzyny i paliwa typu Diesel. Szwedzcy Demokraci i partie rządzące obiecywały wcześniej obniżenie obowiązku redukcji do 6%, czyli minimum obowiązującego w Europie. 

Przeczytaj również