PILNE: Alkomat na pokładzie każdego samochodu już od 2022 roku! Wydmuchasz - nie pojedziesz

PILNE: Alkomat na pokładzie każdego samochodu już od 2022 roku! Wydmuchasz - nie pojedziesz

Podaj dalej

Wyobraźcie sobie tylko, że budzicie się pewnego dnia i okazuje się, że na drogach nie ma ani jednego pijanego kierowcy. Wydaje się niemożliwe, prawda? A co, jeśli każdy samochód będzie miał na pokładzie alkomat blokujący zapłon, gdy wyczuje, że kierowca jest „po spożyciu”? Taki pomysł może wejść w życie już od 2022 roku. 

Alkomat w każdym samochodzie?

alkomat zmiana przepisow

Alkomat na pokładzie każdego nowego samochodu wprowadzanego na rynek? Taki pomysł może wejść w życie już w 2022 roku, a jeśli sprawdzi się w Wielkiej Brytanii, z całą pewnością inne europejskie kraje pójdą w tym kierunku. Niestety, ale pijani kierowcy wciąż są ogromnym problemem – nie tylko w Polsce. Na szczęście w całej Unii Europejskiej też wezmą się za ten problem.

Liczba wypadków powodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu wciąż jest za duża. Rząd Wielkiej Brytanii chce w tym celu wprowadzić obowiązkowy alkomat w każdym nowym samochodzie. Mają one pozwolić na blokadę zapłonu w przypadku nietrzeźwości kierowcy. 

Rada Doradcza ds. Bezpieczeństwa Transportu stwierdziła ostatnio, że technologia ta poprawi bezpieczeństwo drogowe w Wielkiej Brytanii. To chyba dość oczywiste, ale liczby naprawdę przemawiają do wyobraźni. 

Piłeś? Nie jedź!

alkomat-640x425

W niedawno przeprowadzonej ankiecie 90% z 2000 ankietowanych opowiedziało się za tym pomysłem. Ich zdaniem alkomat w samochodzie to dobra rzecz. Średnia roczna liczba zgonów spowodowanych przez pijanych kierowców wynosi 666 osób i 3551 poważnych obrażeń. Nietrudno więc zrozumieć, po co miałby znaleźć się alkomat na wyposażeniu każdego samochodu. 

Dyrektor ds. Badań w IAM RoadSmart Neil Greig stwierdził, że technologia ta na całym świecie jest najskuteczniejszym sposobem na powstrzymanie ponownego popełniania przestępstw. Chodzi oczywiście o te związane z wprowadzeniem pod wpływem alkoholu. 

– Prawie wszyscy kierowcy chcą nowych samochodów wyposażonych w alkomat. Pomogą one powstrzymać codzienną jazdę pod wpływem na drogach publicznych. Nasze przesłanie jest jasne – nie ma jazdy po alkoholu. 

Wszystkie nowe samochody mają mieć obowiązkowo na wyposażeniu alkomat od 2022 roku. Niektóre rządy mogą wymagać włączenia blokady alkoholowej przy zakupie nowego pojazdu. Inne mogą zapewnić możliwość zamontowania takiej blokady po wydaniu orzeczenia sądowego. To zależeć będzie już od indywidualnego podejścia każdego z rządów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News